После прошлонедељног извештаја Уједињених нација, додатна истраживања показала су да постоје потенцијални проблеми везани за климатске услове у неколико земаља кључних за производњу пива — Белгији, Чешкој и Ирској, наводи часопис „Нејчер планет“.
У Новој студији коју је водио Ви Кси, пољопривредни научник са Универзитета у Пекингу, наводи се најмање пет модела који показују како би екстремни временски услови, који укључују топлотне таласе и суше, могли да смање принос јечма од три до 17 одсто, а то би неизбежно утицало на пивопије широм света.
Истраживачи су израчунали да би потрошња пива могла опасти за трећину у Ирској, Белгији и Чешкој, за четвртину у Великој Британији и за девет одсто у Кини, највећем светском потрошачу.
Пиво је најпопуларније алкохолно пиће на свету а смањење производње би неизбежно утицало на цену. Пораст цена могао би да варира за од четири до 20 долара по паковању од шест лименки. Потрошачи у Пољској били би најтеже погођени, наводе истраживачи, наглашавајући да би трошкови, у најгорем сценарију, могли порасти и до пет пута.
„Већ неколико миленијума, а за многе људе и данас, пиво је било важна компонента друштвених скупова и прослава. Иако се може тврдити да конзумирање мањих количина пива није штетно за здравље, чак и да је здраво, нема сумње да ће милионима људи широм света утицај климатских промена на производњу пива нанети бол“, наводи се у извештају тима.
„Будуће климатске промене, као и промене цена, могле би учинити пиво недоступним стотинама милиона људи широм света“, рекао је „Гардијану“ професор Стивен Дејвис са Универзитета „Калифорнија“, један од аутора студије.
Он сматра да би се повећање цена и несташица пива могле одразити на друштвену стабилност, упоређујући ту ситуацију са временом прохибиције у САД кад је дошло до наглог пораста организованог криминала повезаног са илегалном продајом алкохолних пића.
„Ако желите да и даље уживате у фудбалу уз неколико лименки пива, онда је акција на спречавању климатских промена једини излаз. То је кључна порука“, изјавио је професор Дабо Гуан са универзитета „Ист Англија“, још један члан истраживачког тима.
Гуан је нагласио да пивске житарице нису једине културе које ће бити погођене климатским променама. Фармери ће се суочити са компликованим избором — да гаје луксузне културе или да хране стоку. Та дилема довешће и до несташице чоколаде, кафе и чаја.