Мале количине глифосата — супстанце која се најчешће користи за уништавање корова и која је наводно канцерогена — пронађене су у 14 најпопуларнијих пива у Немачкој, открива истраживање које је спровео Институт за животну средину из Минхена.
Највећа количина пестицида, 29,74 микрограма, пронађена је у литру „Хасеродера“, док је литар баварског „Аугустинера“ садржао 0,46 микрограма, што га чини најбезбеднијим од свих испитиваних пива.
Познати „Бекс пилс“ има 5 микрогама по литру, док „Паулајнер вајсбир“ и „Ердингер вајсбир“ садрже 0,66 односно 2,92 микрограма.
Дозвољени лимит глифосата у пијаћој води је 0,1 микрограма по литру.
Немачка Асоцијација пивара оценила је да ова студија „нема кредибилитет“, уз тврдње да пестицид који у агрикултури има толико широку употребу може да се „пронађе буквално свуда“.
Количине глифосата пронађене у пиву не представљају опасност за јавно здравље, тврде из Асоцијације.
„Одрасла особа морала би да пије 1.000 литара пива дневно да би унела довољно супстанце која би могла да угрози здравље“, кажу они.
„Према тренутним научним подацима, ниво глифосата од 30 микрограма по литру не представља ризик за здравље“, закључују из Асоцијације пивара.
Ова открића дошла су у погрешном тренутку, с обзиром на то да Немачка ове године слави 500. годишњицу свог такозваног „Закона о чистом пиву“, који налаже да се пиво прави искључиво од хмеља, воде и слада.
Прошле године, Светска здравствена организација објавила је да глифосат највероватније изазива рак.