Он је објаснио да се у нормалној ситуацији током лансирања у директном преносу из капсуле „могу видети потрескивање и вибрације“.
„Али ми смо осећали да су се након одвајања прве фазе те вибрације наставиле и, сходно томе, одмах је прорадила сигнализација за узбуњивање и било је јасно да је ово ванредна ситуација“, рекао је он.
Према његовим речима, након узбуне постало је јасно да лет не може да се настави и да сада предстоји „балистичко слетање“.
Овчињин је објаснио да је уз помоћ посебне ручице неопходно „издати неколико команди како би се дуплирао рад система у случају опасности“.
„Управо смо то урадили, поступали у складу са ванредном ситуацијом и све се даље одвијало како треба: балистичко слетање, отварање падобрана, падање са падобраном, одвајање фронталне топлотне заштите, подешавање седишта. Онда смо се припремали за слетање“, додао је он.
Руски космонаут описао је шта је осетио када је ракета у којој се налазио на путу ка Међународној свемирској станици доживела хаварију.
„Замислите да вам на груди ставе бетонски блок седам пута тежи од вас“, описао је Овчињин преоптерећење током балистичког слетања и додао да астронаути преживљавају и већа оптерећења током обуке.
Овчињин је описао и реакцију америчког астронаута током лета.
„Морам да кажем да је Ник био сјајан. Током читавог нашег лета који је трајао нешто више од 19 минута од момента лансирања до тренутка слетања, он је био на висини задатка, подржавао је, помогао, одговарао на захтеве земље. А након што смо се слетели, када су нас пронашли тимови за претрагу и извукли из капсуле за слетање, нисам му видео страх на лицу. Он је био сјајан. Поступао је исправно“, истакао је Овчињин.
Он је додао да своју посаду сматра усаглашеном и желео би да следећи пут полети управо са Ником Хејгом.
„Роскосмос“ објавио када ће на МСС бити послата следећа посада
Наредна посада отићи ће се на Међународну свемирску станицу почетком децембра, изјавио је извршни директор „Роскосмоса“ за програме са посадом Сергеј Крикаљов.
Пре несреће ракете „Сојуз ФГ“ са свемирским бродом „Сојуз МС-10“, лансирање следећег брода било је планирано за 20. децембар.
„Следећи лет планиран је у децембру, али ћемо се сада потрудити да овај лет мало порани — почетком децембра полетеће посада која је за тада планирана“, објаснио је Крикаљов у интервјуу за телевизију РТ.
Према његовим речима, посада која се сада налази на Међународној свемирској станици ће се мало задржати како би смена била дужа“.
Хаварија на ракети-носачу „Сојуз ФГ“, која је лансирана са космодрома „Бајконур“ у Казахстану, догодила се 11. октобра. Ракета је требало да стигне до Међународне свемирске станице, а хаварија се догодила у 121. секунди лета, на висини од 47 километара.
Космонаути Рус Алексеј Овчињин и Американац Ник Хејг успели су да се евакуишу и да се у спасилачкој капсули приземље 25 километара од казахстанског града Џезгазгана, где иначе по повратку из космоса слећу космонаути.