„Западна Европа не може да продубљује енергетску зависност од исте оне Русије од које их Сједињене Америчке Државе штите. Или се богатити преко Ирана, који развија балистичке ракете које прете Европи. Неприхватљиво је да амерички савезници у Средњој Европи подржавају пројекте као што је ’Северни ток 2‘“, рекао је Мичел на конференцији Атлантског савета у Вашингтону.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“.
Против реализације гасовода се залаже неколико држава, а нарочито Украјина, која се плаши губитака прихода од руског горива, и Сједињене Америчке Државе, које имају амбициозне намере за извоз свог гаса у Европу. Осим тога, Летонија, Литванија и Пољска сматрају да је ово политички пројекат.
Русија је више пута позивала да се гасовод не посматра као средство утицаја. Према речима председника Русије Владимира Путина, Москва овај пројекат посматра искључиво са економске стране.
Представници америчких власти су раније више пута изјављивали да намеравају да се супротставе реализацији „Северног тока 2“. Они су такође давали изјаве о могућности увођења санкција против учесника пројекта.