На састанку представника НАТО-а, учесници су одобрили план реализације заједничких мера за развој технологије, која ће откривати подводне мине и подморнице, преноси „Дифенс њуз“. Документ су потписали Белгија, Данска, Немачка, Грчка, Италија, Норвешка, Холандија, Шпанија, Турска, Велика Британија и САД.
Откривање ће се вршити помоћу подводних дронова. „Коришћење беспилотних система у будућности ће обезбедити нови квалитетан искорак у развоју поморске технологије. У интеракцији са традиционалним поморским технологијама, ови беспилотни системи ће повећати нашу информисаност у складу са ситуацијом као и контролу над морима“, наводи се у саопштењу прес-службе НАТО-а.
Радови се морају изводити истовремено у свим земљама које су потписале заједнички план. То ће осигурати конкуренцију у индустрији и максимално помоћи у повећању техничке ефикасности морских беспилотних летелица и довести до смањења трошкова њихове производње.
„Ова иницијатива ће помоћи савезницима да користе своје широке економске могућности како би смањили трошкове, а као резултат тога повећали своју одбрамбену потрошњу“, истиче се у саопштењу.
Аналитичари наводе да је такав споразум закључен управо с циљем сузбијања претње од стране Русије. Активно повећавање руске подморске флоте приморава земље западног блока да издвоје додатна средства. „Све указује на то да НАТО доживљава Русију као претњу на Северном Атлантику озбиљније у овом тренутку него у последњих 25 година“, сматра водећи експерт Атлантског савета Џорџ Бенитес.
Такође не изненађује што се чланице алијансе посебно фокусирају на морске беспилотне системе.
Очигледно је да амерички и европски стратези схватају да се њихове подморнице не могу такмичити са ултрамодерним бешумним чамцима, који се налазе у саставу руског наоружања и да је стога неопходно деловати помоћу других средстава и метода.