„Коришћење беспилотних система може да буде преломни тренутак у трци за морским технологијама“, пише у тексту.
Како се наводи, заједничко коришћење традиционалног морског наоружања и дронова треба да побољша „контролу над морима“ за државе-чланице војног блока.
Споразум је потписало 13 држава: Белгија, Данска, Немачка, Грчка, Италија, Холандија, Норвешка, Пољска, Португалија, Шпанија, Турска, Велика Британија и САД.
„Чланице НАТО-а су забринуте због пораста претњи од руских подморница и улажу све више ресурса у ту борбу. Током Путинове владавине Русија је формирала нове, још неприметније подморнице које се користе у северном Атлантику“, преноси лист коментар Хорхе Бенитеза, сарадника експертског Атлантског савета који је раније радио у војном ресору САД.
Потписани план одражава пораст улоге беспилотних система који се користе за борбу против неухватљивих подморница.
Прошле недеље су САД пустиле у рад најновије атомске подморнице „ССН-791 Делавер“ и „ССН-792 Вермонт“, које су ојачане крстарећим ракетама „томахавк“. Оне припадају четвртој генерацији америчких подморница и предвиђене су за борбу против подморница противника и за приобалне операције.
У октобру је објављено да ће подморнице пројекта „Бореј-А“ и „Јасен-М“— атомске подморнице „Кнез Владимир“ и "Казањ“ — постати део ратне морнарице Русије 2019. године.