Из те странке наводе да је реч о предлогу закона којим ће се захтевати амнестија искључиво за оптужене који су учествовали у скупштинским нередима 27. априла прошле године, када је посланик из редова албанске странке ДУИ Таљат Џафери изабран за председника Собрања.
Они су такође најавили да неће учествовати у раду скупштинске комисије за помирење, јер сматрају да ће најављена комисија пружити селективну правду само за посланике које су подржале уставне измене, пренео је Танјуг.
Председник Собрања Таљат Џафери је такође изразио забринутост у вези са формирањем такве комисије због одбијања ВМРО-ДПМНЕ да учествује у њеном раду.
Судије у Македонији су против идеје о евентуалној амнестији, али су сагласни да је реч о политичкој одлуци.
У Македонији влада велика неизвесност како ће се ствари одвијати. Нико није сигуран да ли ће то бити амнестија, помирење или нешто треће. Док се у Собрању ишчекују амандмани Владе о изменама Устава, опозиционе албанске странке припремају своје амандмане како би отварање тог питања искористиле за постизање својих захтева.
Реч је о новој формулацији преамбуле Устава, по којој би албански народ, заједно са македонским, постао државотворан, као и о службеној употреби албанског језика на целој територији Македоније, укључујући његову употребу у међународним односима.