„И поред забране и огромног броја полиције, која је готово блокирала град Пљевља, у препуном храму и порти цркве Свете Петке, уз програм црквеног хора ’Свети Новомученик Станко‘ из Никшића и српских уметника и етнопојаца, више стотина грађана присуствовало је обележавању ових свечаности, да би након тога мирном шетњом, уз запаљене свеће, отишли до зграде Општине Пљевља, певајући ’Тамо, далеко‘, која је симбол тог ослободилачког времена“, наводи се у саопштењу које је потписао председник Српског националног савета Црне Горе Момчило Вуксановић.
Српски национални савет истовремено је осудио забрану одржавања културне манифестације у Пљевљима, којом је, на годишњицу ослобођења Пљеваља 1912. и 1918. године, требало да се обележи уједињење Црне Горе и Србије.
Савет у саопштењу наводи да се ради о „драстичном кршењу“ Устава Црне Горе, који у оквиру поглавља — заштита идентитета, гарантује избор, употребу и јавно истицање националних симбола и обележавање националних празника.
Наглашава се да то потврђује да само за Србе Устав Црне Горе не важи ни у једном свом делу.
„То указује и да је положај Срба у Црној Гори изузетно сложен и да актуелна власт не бира средства да ограничи права и слободе српског народа и доведе их у позицију да немају готово никакву перспективу у Црној Гори уколико желе да сачувају свој национални идентитет и посебност“, наводи се у саопштењу.
Српски национални савет ће наставити, онако како је то радио од оснивања, да обележава своје националне и верске празнике, закључује се у саопштењу.
Секретаријат за друштвене делатности Општине Пљевља повукао је сагласност која је у четвртак издата Културном центру „Патријарх Варнава“ за одржавање Свечане академије у част крсне славе Свете Петке, с образложењем да организатори нису у пријави навели план да академијом обележе и 100 година ослобођења и уједињења Црне Горе и Србије.