Десничар Жаир Болсонаро нови је председник Бразила, пошто је у другом кругу председничких избора у недељу победио левичара Фернанда Хадада.
Врховни изборни трибунал Бразила прогласио је Болсонара новим председником највеће латиноамеричке државе, преноси АП. На основу 96 одсто пребројаних гласова, Болсонаро је освојио 55,5 одсто, док је Хадад из Радничке партије добио 44,5 одсто гласова, пренео је АП.
На плажи Копакабана у Рио де Жанеиру грађани су испаљивали ватромете, док су улицама овог града возачи славили уз звуке сирена на аутомобилима.
У Сао Паулу су се грађани окупили на централној авенији, носећи транспаренте и заставе. У једном тренутку дошло је до кошкања између присталица Болсонара и Хадада, па је реаговала полиција и раздвојила их.
Анкете уочи избора су указивале на то да је Болсонаро фаворит.
Болсонара је кандидовала конзервативна Социјал-либерална партија, а у штампи га често називају „бразилским Трампом“.
То поређење је и сам користио током кампање, залажући се за право Бразилаца да слободно набављају и носе оружје, заштиту националне привреде и ограничавање утицаја Кине.
Скептично се односи према потреби да се инсистира на правима мањина и друштвеним мрежама даје предност у односу на традиционалне медије.
Болсонаро је у првом кругу пре две недеље међу 13 кандидата освојио убедљивих 46 одсто гласова. Он је током предизборне кампање тешко рањен у покушају атентата, али се брзо опоравио после операције.
По мишљењу многих Бразилаца, њему у прилог иде то што, без обзира на дуг политички живот, никад није био на некој важнијој функцији нити је био повезан са неким од кључних играча, односно није умешан у корупцију. Он има и доста противника, који му замерају да има ауторитарне склоности.
С друге стране, бивши градоначелник Сао Паула Фернандо Хадад, чији је главни мото „Хадад — то је Лула“, нашао се на мети Тужилаштва, које је покренуло поступак протв њега. Оптужен је да је 2012. незаконито присвојио 635.000 долара од једне грађевинске компаније и новац искористио за предизборну кампању, обећавши менаџменту компаније помоћ у закључивању уговора.
Он те оптужбе одбацује и тврди да су политички мотивисане.
У земљи од 210 милиона становника, право гласа имали су грађани старији од 16 година, а гласање је обавезно за бираче узраста од 18-69 година.
Инаугурација новог шефа државе предвиђена је за 1. јануар 2019. године, пренео је Танјуг.
У периоду од 2000-2012. Бразил је био најбрже растућа економија у свету, али је рецесија погодила ову земљу 2014, и отада привредни раст стагнира. Чланица је групе БРИКС, у којој су још Русија, Кина, Индија и Јужноафричка Република.