Немачки медији заокрет СПД-а оцењују очекиваним, с обзиром на успех те партије на последњим парламентарним изборима.
И Левица се залаже за повећање минималне сатнице, а цену од 12 евра по сату сматра минималним помаком. Тренутни прописи и планови немачке владе о најнижим платама предвиђају раст минималне сатнице са садашњих 8,84 на 9,19 евра почетком идуће године, а затим и на 9,35 евра с 1. јануаром 2020.
Током 2016. минимална сатница у Немачкој износила је 8,5 евра. Према писању немачког портала „Тагешау“, део послодаваца у Немачкој не поштује ни садашњу одредбу о минималој сатници.
Највише послодаваца који плаћају раднике мање од 8,84 евра по сату, тврди портал, налази се у грађевинарству, услугама чишћења и одржавања и у кланицама.
„Плаћајући раднике мање од онога што налаже законски пропис, послодавци у прорачун уплате милијарду евра мање од стварне обвезе. Један од узрока таквог стања је што држава проверава свега 2,4 одсто предузетника у земљи“, наводи „Тагешау“, подсећајући на најаву министра Шолца да ће повећати надзор над послодавцима запошљавањем око 1.700 нових службеника до 2021. Анализирајући однос минималних сатница у Немачкој с истоврсним показатељима у другим чланицама Европске уније, „Тагешау“ оцењује да су немачке међу највишима у Европској унији. Веће имају само радници у Луксембургу (11,55 евра), Француској (9,88) и у Холандији, где је минимална сатница 9,68 евра.
Портал напомиње и како у шест чланица ЕУ уопште нема одредбе о најнижој сатници за рад.