Лист пише да је на Алкалаја, који је живео у Земуну и који се сматра духовним оцем ционистичког покрета, пресудан утицај имало не само његово добро познавање кабале, већ и национални покрет на Балкану против Отоманског царства, посебно Срба који су вероватно утицали на идеје младог рабина.
„Јерусалим пост“ на почетку текста подсећа да је у јулу ове године у Земуну једна улица добила име по зачетнику ционизма Теодору Херцлу, а да је свечаној церемонији присуствовао и израелски председник Реувен Ривлин.
Међутим, „Јерусалим пост“ указује да би одговор зашто је српска влада дала име улице по њему изненадио већину Јевреја, па чак и најватреније ционисте.
Како наводе, рабин Алкалај венчао је Херцлове родитеље, и то 70 година пре првог ционистичког конгреса у Базелу и 90 година пре Балфорове декларације.
У свом делу „Чујте о Израелу“, објављеном 1934. године у Београду, Алкалај пружа радикалну интерпретацију добро познатих јеврејских молитви у којима позива на окупљање све „деце Израела“.
У том делу он наводи да повратак јеврејског народа у земљу Израела захтева рекреацију Санхедрина у Јерусалиму или избор политичког лидера, познатог из рабинске литературе као Јосиповог сина Месије.
На ту његову идеју о јединству можда је утицало добро познавање Кабале, али је тешко занемарити утицај српских устаника против Отоманског царства, који је захватио подручје око Земуна почетком 19. века.
Српски устанак је био први успешни народни устанак против Отоманског царства, који је контролисао Израел и предводио еманципацију Јевреја од стране Хабзбурга, пише „Јерусалим пост“ и додаје да је можда Алкалај покушао да промени национални успех својих суседа у Србији.
Иако је Алкалајев план заснован на вредностима јудаизма и кабале, у суштини је веома практичан, сматра српски истраживач јеврејске историје Оливер Клајн, који каже да је Алкалај предвидео куповину земље и стварање насеља у којима су главни били Јевреји из Отоманског царства, пренео је Танјуг.
Према Клајну, Алкалај је чак основао у Земуну друштво посвећено повратку јеврејског народа „Земље Израела“, које је било активно међу неколико јеврејских заједница у највећим градовима Србије.