За разлику од традиционалних рачунара, „СпиННакер“ (Spiking Neural Network Architecture) не комуницира слањем великих количина информација из тачке А у тачку Б преко стандардне мреже.
Уместо тога, опонаша паралелну комуникацијску структуру мозга тако што истовремено шаље мале количине информација на различите дестинације.
„Направили смо у суштини машину која више ради као мозак, а не традиционални компјутер, што је изузетно узбудљиво. Крајњи циљ пројекта је одувек био милион језгара у једном рачунару за примену апликација за опонашање мозга у реалном времену, сада смо то постигли, што је фантастично“, рекао је рекао је Стив Фарбер, професор рачунарског инжењерства на Универзитету у Манчестеру.
„СпиННакер“ је први корак ка стварању модела милијарди биолошких неурона у реалном времену, али ће и овако пружити увид без преседана у то како функционише људски мозак, наводи „Индипендент“.
То је, како се наводи, могуће симулацијом различитих делова мозга, као што је базална ганглија, област коју погађа Паркинсонова болест.
Према Фарберовим речима, „СпиННакер“ може да помогне научницима да открију неке тајне тога како функционише људски мозак тако што ће покренути изузетно велики број симулација.