У овој сатиричној комедији, која је написана почетком ’30-их година прошлог века, реч је о маштању једног просечног грађанина тадашњег Совјетског Савеза, који ради у Калхозу и машта да једног дана постане богаташ. Наиме, он проналази благо у облику мистичног златног слона, а све у стилу руске авангарде која је у том тренутку широм земље узимала маха.
Према речима режисера представе Олега Нагорничниха, циљ представе је да се кроз сатиру представи публици тајна руске личности, односно да се прикажу поједини детаљи те чувене руске душе. „Судећи по томе како се публика смејала, мислим да су већи део разумели. Мислим да Руси и Срби имају пуно тога заједничког“, рекао је он за Спутњик.
Слон у представи, како објашњава режисер, представља симбол тежње ка благостању и раскоши. Треба имати у виду да је ова представа написана још 1926. године прошлог века, а премијера је уследила, да ли случајно или не, управо на 100. годишњицу револуције, наставља он.
„Симболични пуцањ из пушке на крају представе на неки начин подсећа и на пуцањ са брода ’Авроре‘, који је те 1917. године уједно означавао и почетак револуције у Санкт Петербургу. Ко зна, можда ће се опет зачути сличан пуцањ“, са хумором коментарише Нагорничних.
Додаје и да је публика, судећи по осмесима, успела да „укачи“ тај хумор који се провлачи кроз текст сатире, али и темперамент руске личности.
Иначе, идеја да се на фестивал на Мећавнику доведу студенти из Јарослава родила се када је директор овог фестивала Милан Нешковић боравио у Јарославу, објашњава за Спутњик Андреј Зубков, доцент са Јароскавске позоришне академије.
„Тада сам упознао Милана и позвао га да гостује на нашем Универзитету, где је он скоро годину и по дана радио са нашим студентима. Тада се и родила идеја да те студенте доведе на фестивал на Мећавнику, а идеја се, како видите, реализовала, и то захваљујући помоћи многих добрих људи. Пуно нам је значила и финансијска помоћ коју смо добили јер ми нисмо професионално позориште, а декорације су изузетно скупе“, каже он.
Од самог такмичења, Зубков не очекује превише, али, како каже, чињеница да су студенти на Мећавнику је сама по себи награда, јер, како додаје, нема свако ту могућност да отпутује у госте код Емира Кустурице и да са њим поприча лично, а камоли да учествује на једном таквом такмичењу.
Доказ да је фестивал доживео велики успех су и саме речи младог глумца Сергеја Чуракова, који игра главну улогу у представи „Слон“. Како каже, био је поприлично уплашен да изађе на сцену видевши друге глумце и екипе како наступају.
„Помислих у себи — о дођавола, али ћу ово свакако урадити“, рекао је кроз шалу Чураков, али и додао да, судећи по представама које је видео на даскама које живот значе за ова два дана, Србија има изузетне глумце и режисере.
„Све сам их разумео, иако не говорим српски. Успео сам чак и да се спријатељим са појединима. Знате, наши карактери су веома слични, Словени смо, лако смо пронашли заједнички језик“, додао је он.
Јесењи позоришни фестивал на Мећавнику одржава се 2. и 3. новембра, а генерални покровитељ манифестације је Нафтна индустрија Србије.