У интервјуу за часопис „Шпигл“ Мас је навео да ће одустајање од Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета елиминисати једно од највећих достигнућа у области разоружања. Због тога ће се, за разлику од Сједињених Америчких Држава, Немачка заједно са својим европским савезницима залагати за његово очување, нагласио је министар.
„Морамо да преиспитамо политику контроле наоружања и разоружања ако желимо да очувамо мир у Европи“, изјавио је Мас.
Он је набројао четири тачке на којима би, по његовом мишљењу, требало да се заснива међународна безбедност. Међу њима је повратак у праксу размене података између Сједињених Америчких Држава, Европе и Русије, превладавање заједничких интереса над „узајамним неповерењем“, свеобухватно праћење информација о ракетама, укључујући и крстарећим, као и вршење притиска на Кину у циљу постизања веће транспарентности у питањима контроле наоружања.
При томе је Мас указао на потребу контроле нових технологија у развоју оружја, с обзиром да оно што је раније изгледало као научна фантастика ускоро може да постане „смртоносна стварност“ за свет.
„Радићемо упорно и одлучно у корист разоружања и контроле наоружања. Само на тај начин може се зауставити глобална трка у наоружању“, закључио је министар.
Трајни Споразум о ликвидацији ракета средњег и краћег домета су 8. децембра 1987. године потписали Михаил Горбачов, тадашњи генерални секретар Централног комитета КПСС и председник Сједињених Америчких Држава Роналд Реган. У октобру ове године, амерички лидер Доналд Трамп објавио је да Вашингтон иступа из овог Споразума.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да је Москва заинтересована за очување овог Споразума и жали због одлуке Вашингтона да се из њега повуче.