Како наводи амерички лист, истраживање тог питања се дешава у тренутку док САД припремају закон против картела познатијег као НОПЕК (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), чији је циљ да се америчким судовима дају надлежности да воде антимонополске случајеве на рачун држава-чланица ОПЕК-а и других држава које учествују у завери картела на нафтном тржишту. Међутим, према речима Семинског, закон са тим нема никакве везе.
Други извори наводе да саудијске власти за сада не разматрају озбиљно питање распуштања ОПЕК-а у којем Краљевина има доминантан положај већ 60 година. Реалан повод за проучавање тог питања је страх да потражња за нафтом може да опадне толико да картел престане да игра ранију улогу на тржишту. Чланови ОПЕК-а су позиционирали организацију као најважнији тржишни институт за регулисање тржишта нафте.
„Краљевина разуме да захтеви за нафтом не могу да трају вечно… Осим тога, НОПЕК се не сме игнорисати“, саопштио је за амерички лист извор из Ријада.
Без обзира на то што се питање о распуштању ОПЕК-а за сада не разматра озбиљно, Ријад већ сумња да ће картел постојати још дуго, јер Саудијска Арабија и Русија могу заједно да утичу на тржиште, наставља саговорник листа.
Сарадња у последње две године између Русије и Саудијске Арабије је омогућила да те две земље управљају ценама на тржишту, закључује „Волстрит џурнал“. Подсетимо, Москва и Ријад су кључни потписници споразума о ограничењу производње нафте, који је познат као договор ОПЕК+, а у којем учествују државе картела, али и земље извознице нафте које нису његов део.