„Јуче смо разговарали о томе на састанку министара спољних послова. Подробно смо то разматрали. Имамо заједнички став да је Споразум (о ликвидацији ракета) један од најважнијих инструмената за одржавање међународне безбедности и стабилности и да га је важно очувати“, рекао је Лавров.
Овакву изјаву усвојили су шефови дипломатија летос у Алма Ати, подсетио је министар. У документу се наводи да су повреде споразума извршиле Сједињене Америчке Државе, а Русија, Белорусија и Казахстан у потпуности поштују овај документ.
Сједињене Америчке Државе објавиле су о могућем иступању из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета крајем октобра. Намера Вашингтона да напусти документ изазвала је много расправа на највишем нивоу.
Споразум о ракетама средњег и кратког домета потписан је 8. децембра 1987. године, током посете совјетског лидера Михаила Горбачова Вашингтону. Споразум је прво обухватао класу ракетног наоружања домета од 500 до 1.000 и од 1.000 до 5.500 километара, укључујући ракете Р-12 и Р-14, које је СССР 1962. године разместио на Куби, што је изазвало Карипску кризу.
У мају 1991. године Споразум је био у потпуности реализован. Совјетски Савез је до тада уништио 1.752 балистичке и крстареће ракете копненог базирања, а САД 859. Документ има неограничени рок. Свака од страна има право да га раскине уколико представи убедљиве доказе о неопходности да иступи из њега.