Присуствовало је више од 80 државника, како из земаља-победница тако и оних које су поражене у Великом рату. Србију је на церемонији представљао председник Вучић.
Сенку на скуп бацио је скандал са распоредом седења државника, због ког су се побуниле многе земље, међу којима је и Србија. Протокол је, примера ради, предвидео да у другом реду током свечаности испред Тријумфалне капије седи нико други до Хашим Тачи, док су лидери земаља које су дале велики допринос победи у Великом рату остали у другом плану. Слично је било и на Мировном форуму, који је одржан одмах после тога, када се Тачи нашао у непосредној близини руског председника Владимира Путина.
Француски председник Емануел Макрон рекао је у обраћању званицама да лекција не може бити „један народ против других“ и да нас та поука обавезује да мислимо о будућности.
Макрон је упозорио да се данас јављају „демони из прошлости“, спремни да поново сеју хаос и смрт.
Међу учесницима, између осталих, били су председници САД и Русије, Доналд Трамп и Владимир Путин.
Ни сусрет Трампа и Путина у Паризу није прошао без протоколарних трзавица. Распоред седења лидера на радном доручку у Јелисејској палати био је промењен, тако да председници Русије и Сједињених Америчких Држава нису могли да разговарају, изјавио је извор у руској делегацији за Спутњик.
Стота годишњица краја Првог светског рата обележена је и у Србији. Амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин положио је венце у знак сећања на руске пале војнике, док је амбасадор Француске у Србији Фредерик Мондолони с министром спољних послова Србије Ивицом Дачићем положио венце на Француском војном гробљу.
Својих херојских предака присетили су се данас и многи грађани Србије, мада је очигледно да су неки хероји и помало пали у заборав.
А желите ли да знате како је буквално звучао крај Првог светско рата? Послушајте овде!