Запад је први пут увео санкције у марту 2014. године и требало је да оне изолују Москву од осталог света, од виталних грана, направе отпаднике без пријатеља. Међутим, овакви „покушаји су доживели неуспех“, санкције нису постигли своје циљеве, констатује лист који као најбољи пример тога наводи продају руског противваздушног система С-400 Индији и Кини.
Све „тешња пријатељска сарадња са Кином дала је Москви приступ међународним финансијама, нове трговинске могућности и велику дипломатску тежину“, наводи се у чланку.
„Фајненшeл тајмс“ скреће пажњу на дубљу сарадњу са великим бројем држава на Блиском истоку — од Турске до Израела, од Саудијске Арабије до Ирана“, проширење утицаја Москве у региону у позадини наставка колебања Вашингтона.
Стални долазак лидера држава ЕУ који посећује Крим, директне стране инвестиције европских корпорација и наставак захтева на руску нафту и гас нису у складу са војном реториком из Брисела, наводи издање. Велика Британија је једна од „најратоборнијих расположених држава према Москви“, али британска нафтна компанија БП — једна од највећих страних инвеститора, поседује 19,75 одсто „Роскосмоса“.
„Не може се изоловати тако велика и важна држава као што је Русија“, цитира издање на условима тајности извршног директора међународне енергетске компаније.
Западне дипломате у Москви „незванично признају да санкције нису довеле“ до жељеног резултата, додаје лист.