Принц Мухамед је и до сада имао доста противника и у краљевству чак и након скандалозних „чистки“ 2017. године, а сад је добио и званичну опозицију у Саудијској Арабији, која досад није постојала у тој држави. Удружење, чије писмо цитира катарска телевизија „Ал Џазира“, назива себе „Савезним блоком за добро управљање“. Како је прецизирано, у његовом саставу су бивши званичници, новинари и јавне личности. У писму се наводи да је политика актуелне власти довела краљевство у „историјску кризу“, и због тога се наследник престола и његов краљ морају добровољно одрећи своје власти.
Аутори ове поруке сматрају да Саудијска Арабија треба да иницира прелазни период током кога ће владати краљев рођени брат, принц Ахмед, који се недавно вратио из Велике Британије. Према неименованим изворима главног и одговорног уредника британског портала „Мидл ист ај“ Дејвида Хирста, принц Ахмед је допутовао у Ријад након што су му западне обавештајне службе гарантовале сигурност. Према извору, од њега се очекује помоћ у избору новог наследника престола, јер се претходни показао превише „токсичним“. Ахмед је познат по критиковању саудијске спољне политике. Док је био у Великој Британији, он је рат у Јемену назвао делом краља Салмана и његовог сина, тврдећи да није потребно за то оптуживати цео саудијски естаблишмент. Једна од замерки опозиционе групе на рачун престолонаследника је управо учешће у јеменском оружаном сукобу. Између осталог, они теже томе да ослободе политичке затворенике.
„Не сматрам да је ова фракција саудијске опозиције тајна. Повратак принца Ахмеда само доказује да ће фракција деловати легално, у што више нема сумње. Штавише, све ово се представља као законита активност. Али ја мислим да се принц Ахмед, који је прилично у годинама, вратио у земљу да би наставио са саботирањем и утицао на оставку краља и престолонаследника. Највероватније се вратио у краљевство да би помирио зараћене фракције ове династије и да би постигао неке договоре са краљем који се тичу присуства представника других фракција у саставу власти“, изјавио је за „Независинују газету“ професор на Одсеку за модерне оријенталне студије факултета историје, политикологије и права Руског државног универзитета, Григориј Косач.
Експерт скреће пажњу на то да се, након тога што је принц Мухамед именован за наследника, Комитет за заклетву више није сазивао.
„Активност комисије је била апсолутно парализована, а то је важна институција у Саудијској Арабији. Истовремено, она није одобрила кандидатуру за заменика престолонаследника. Као што је познато, Мухамед је 2015. године био заменик наследника престола, а сам наследник је био Мухамед ибн Наиф. Тренутно је место заменика празно. Узгред, одлука о именовању Мухамеда скупо је коштало краља јер је доношењем ове одлуке Комитет за заклетву донео још једно решење према коме по завршетку владавине краљевих синова, монарх и његов будући наследник не могу бити представници исте породичне фракције. Ако Салман, син оснивача династије умре или напусти престо, Мухамед ће доћи на место краља, али његов заменик мора бити представник другог огранка династије“, појашњава Косач.
Он наглашава и да је најутицајнији клан који може бити противник принца и краља, клан Судајри, чији су чланови принц Мухамед ибн Наиф и принц Ахмед. Аналитичар сматра да је снажан подстицај за промене у краљевству убиство саудијског новинара Џамала Хашогија у конзулату у Инстанбулу.
„Убиство је повод за враћање на тему престолонаследства, јер је управо то изазвало међународни скандал са свим последицама које су уследиле“, закључио је Косач.