Цела ова ситуација је парадоксална, ако се узму у обзир две чињенице. Прва, САД купују руски течни природни гас упркос санкцијама које су увеле против Русије, друга, изненађује то да Американци купују руски гас, иако већ дуго покушавају да потисну Русију са енергетског тржишта, намећући свој течни гас Европи.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је пре месец и по дана испричао новинарима да је заједно са немачком канцеларком Ангелом Меркел био приморан да брани право на куповину гаса из Русије пред Доналдом Трампом, који је летос на самиту НАТО-а у Бриселу оптужио турске и немачке власти да купујући руски гас „хране Русију“.
Вест да су три танкера са руским гасом стигла до америчких обала, потврдила је и званична представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова, која је рекла да је, ма колико то било чудно, руски гас са Јамала успешно стигао у Америку, упркос свим негативним таласањима Вашингтона.
„Као прво, они су купили тај гас давно. Прошла зима је у Америци, ако се сећате, била веома тешка и хладна и они нису имали довољно својих количина. Ради се о томе да већина гаса у Америци иде са југа, кроз Мексички залив. Они имају главну производњу у Тексасу, где им се налазе терминали, а овај руски гас је стигао са севера, што је у том тренутку било исплативије и логистички лакше и боље. То је чисто тржиште. Али треба имати у виду да се тиме не баве власти САД и Стејт департмент, већ комерцијалне структуре. Те компаније су израчунале да је исплативије и јефтиније да купују руски гас, а не да користе свој. Јасно је да је америчким компанијама профит на првом месту“, каже за Спутњик Николај Хренков, независни аналитичар у сфери енергетике.
Експерт сматра да лоши односи Москве и Вашингтона, без обзира на све, не могу увек и у пуној мери утицати на компаније, јер се често дешава да ситуација и потребе тржишта диктирају правила игре.
Хренков сматра да Вашингтон неће одустати од идеје да изгура Русију са европског тржишта гаса, али то неће спречити америчке компаније да купују руски гас сваки пут кад „зашкрипи“.
„Једно не искључује друго“, додаје експерт.
Цене гаса у САД су порасле за више од 40 одсто и достигле свој максимум од 2014. године — 125 долара за 1.000 кубних метара, што је учинило да испоруке руског природног гаса на америчко тржиште постају све профитабилније.
„Заиста је дошло до пораста цена америчког гаса. Они ће прво покушати да попуне ову нишу сопственим гасом. Ако домаће тржиште постане профитабилније, они ће, самим тим, мање извозити, што је опет корисно за Русију. Политика је политика, али конјункција цена је важнија“, каже експерт.
Одговарајући на питање колико је заиста реално да се руски гас и убудуће извози у САД у ситуацији када су односи Москве и Вашингтона на веома ниском нивоу, аналитичар каже да би у овом случају требало јасно дефинисати шта је то „руски течни гас“.
„Компанија ’Новатек‘ је произвела гас на Јамалу и продала га је неком трејдеру, америчком или из било које друге земље. И тај трејдер је продао гас потрошачу из САД. Дакле, то је, свакако, руски гас, јер се производи у Русији, али оног тренутка кад је продат он више није у власништву Русије, него припада трејдеру. Међутим, чак и то нама иде на руку. Уколико постоји потреба за руским гасом у Америци и уколико га трејдери купују од руских компанија то је добро, јер се на тај начин повећају извозне могућности наших компанија“, нагласио је Хренков.
До раста цена гаса у Америци је дошло зато што се очекује пораст хладноће у североисточном делу земљу. Други разлог за повећање цене су најмање залихе тог енергента у америчким складиштима од 2005. године.
Према оценама експерата, испоруке течног гаса из САД при овим ценама на светском тржишту су нерентабилне.
Због тога се сматра да америчко тржиште може да постане награда за руски течни гас са Јамала и руску компанију „Новатек“.
Експерти су сигурни да повећање цена на америчком тржишту неће бити дуговечно. Према прогнозама, ова ситуација не може да потраје дуже од три месеца.
„Требало би сачекати. Цена се тамо одређује по гасном хабу, по берзи, а берза има својство да час скаче, час пада. Ту постоји и низ других фактора, као што су климатски, јер и време утиче на продају гаса, а такође и финансијски, јер се гас продаје, на пример, и на основу терминског уговора. Како год било, још не можемо да кажемо да је повећање цена постало стални тренд у САД“, закључио је Хренков.