Брнабићева је новинарима после састанка са шефом Делегације ЕУ Семом Фабрицијем и амбасадорима земаља чланица ЕУ рекла да се на томе радило дуже од годину дана и додала да јој је драго што је стигло позитивно мишљење од Венецијанске комисије.
Она је захвалила Министарству правде на озбиљно урађеном задатку, преноси Танјуг.
„Покушавали смо да нађемо баланс између јаког независног судства, али и ефикасног и одговорног судства за све грађене уз подршку Венецијанске комисије. Министарство правде је урадило добар посао“, рекла је премијерка.
Навела је да је фокус разговора са амбасадорима био на владавини права, регионалној сарадњи и Поглављу 35, односно дијалогу Београда и Приштине, јер је највише урађено на поглављима који се тичу економије.
„Ми настављамо са структурним реформама због чега смо потписали нови аранжман са ММФ-ом, и у том смислу је наш примарни циљ динамичнији економски раст показан кроз БДП раст и веће плате за све грађане“, рекла је Брнабићева.
Говорећи о резултатима после претходног састанка са амбасадорима у јуну, она је рекла да је након тог догађаја усвојено више закона, међу којима су сет закона који се тичу права и слобода националних мањина.
Додала је да је у новембру усвојен и сет закона који се тиче Поглавља 23 — Закон о заштити података о личности, бесплатној правној помоћи и парничном поступку, ипак, истакла је и да се касни са доношењем закона о Агенцији за борбу против корупције, односно са законом о спречавању корупције.
Радна група је, каже, завршила нацрт закона, а закон касни јер је Србија, појашњава, тражила додатно мишљење експерата ГРЕКА и додала да се јавна расправа очекује почетком децембра.
Она је додала и да се припрема нацрт закона о заштитнику грађана, а међу законима са којима се касни, каже премијерка, налази се и закон о родној равноправности и заштити полова.
Ипак, изразила је наду да ће то ускоро бити решено, јер је нацрт закона упућен Европској комисији.