Расим Љајић је, гостујући у Јутарњем програму Радио-телевизије Србије, навео да Србија и БиХ неће допустити да тема повећаних такси буде тек тако склоњена са дневног реда.
Истиче да Србија и БиХ не могу да сносе последице због својих одлука зато што ни Приштина не сноси последице због конкретних корака који онемогућавају трговину и ЦЕФТА споразум.
Наводи да је одлука о неучествовању на састанцима изнуђен потез, али да се користе сви механизми да се врши притисак на Приштину и међународну заједницу како би се те мере повукле.
„Очито да је ово прешло на чисто политички терен“, рекао је министар Љајић и додао да је реч и о унутрашњој борби између Харадинаја и Тачија.
Као други део мотива, Љајић види и интересе малих или великих лобија на Космету са циљем стицања што већег профита.
Додаје да су последице велике, да је мањак 40 одсто ако се пореде подаци из новембра и октобра, мање се робе продаје на Косову, а највећу штету имају потрошачи и купци јер су производи скупљи и до 10 одсто.
Коментаришући могућност контрамера, Љајић каже да то формално јесте могуће, али да је пласман робе из Србије на КиМ 440 милиона, а из КиМ свега 20 милиона и да је реч о четири-пет производа.
„Добар део производа се купује од српских привредника на северу, то би биле контрамере против нас самих“, каже Љајић.
Када је реч о опцији да Косово буде искључено из ЦЕФТА споразума, министар сматра да се оно само искључује. Каже да формално-правно то није реална опција, али истиче да ЦЕФТА не може да функционише као шведски сто, да се узима само оно што вам одговара.
Тврди да је реч о одлуци која је и правно и економски али и на друге начине необјашњива.
Љајић каже да постоје информације из једне велике компаније да ускоро почиње примена закона о заштити потрошача на КиМ, који подразумева обавезу да се поред истакнуте цене на производу стави и заставица државе у којој је роба произведена.
„То је смишљено да се направи баријера за пласман српске робе на тржиште Косова“, истиче Љајић.