Према биолозима, дуговечност је просечни животни век очекиван у идеалним условима. Дефиниција „идеалних услова“ може да се разликује од особе до особе.
Неки могу рећи да је битна генетика. Али, чак и ако ваши преци нису живели дуго, то не значи да ћете и ви живети колико и они, пише портал радија Сарајево.
Генетика вам само може пружити највише 30 одсто очекиваног трајања живота. Остало је све на вама и све је под вашом контролом, попут понашања, исхране и начина живота.
Док многи стогодишњаци тврде да су исхрана, вежбање и здрав стил живота допринели њиховој дуговечности, други људи потпуно разбијају те теорије.
Један од њих је и 125-годишњи (неки тврде да има 117, а неки и 135, није тачно потврђено јер нема извод из матичне књиге рођених) старац из Либана Сулиман ел Мул, који, узгред, и свакодневно пуши цигарете 80 година.
Он је енергичан и окретан, кува, цепа дрва, шета дневно око три километра и има седмогодишњег сина, пише „Лајф коуч код“. Два пута се женио, његова прва супруга умрла је након 70 година живота, с њом је имао седморо деце. Сада живи с другом супругом. И још увек гледа жене, тврди она.
Његов савет за здравље и дуговечност је да треба јести здраву храну.
„Тајна је у врсти и квалитету исхране. Једем колико ми је потребно. Немојте да се приближавате храни која садржи непознате састојке и клоните се уља произведених на тржишту. Чисто маслиново уље, мед и козји прочишћени маслац су еликсир за добро здравље и дуг живот“.
Још једна тајна је посебан „чаробни“ чај за који тврди да може да оживи и мртве. Рецепт за овај чај је једноставна мешавина: рогач, тимијан, киноа и анис.
Он све ово заједно стави у врућу прокључалу воду да одстоји, процеди и попије сваки дан.