„Велика Британија придружила се позивима Русији да престане са задржавањем или ометањем приступа бродовима у Азовско море након заседања министара спољних послова ЕУ“, наводи се у саопштењу.
Дипломате сматрају да руска страна „наставља да омета рад међународних и украјинских бродова“, који плове ка украјинским лукама у региону.
Министарство је додало да се у овом тренутку ради о више од 200 бродова.
При томе Министарство спољних послова Велике Британије није навело примере када су то руске службе задржале украјинске бродове.
Ситуација у Азовском мору се заоштрила почетком 2018. године. У марту је Украјина задржала руски брод „Норд“, подигавши против његовог капетана оптужницу због незаконите посете Криму, „чији је циљ био да се нанесе штета државним интересима“. У августу је у луци у Херсону задржан танкер „Механик Погодин“.
Дејства Кијева руске власти оцењују као „поморски тероризам“, а на њих су одговориле повећањем пограничних контрола у свом делу Азовског мора.
Украјински граничари су тада саопштили да су Руси почели „жестоку политику задржавања и прегледа бродова“.
Кримска погранична управа Федералне службе безбедности Русије саопштила је да провере врши у складу с међународним поморским правом и да није добијала примедбе од власника бродова. Министарство иностраних послова Украјине је потом признало да руски граничари не нарушавају протоколе током прегледа.
Председник Украјине Петро Порошенко је 12. октобра потписао указ којим је на снагу ступила одлука Савеза за националну безбедност и одбрану „О хитним мерама за заштиту националних интереса на југу и истоку Украјине, на Црном и Азовском мору и у Керчком мореузу“.
Русија је са своје стране истакла да ће се раскид споразума о Азовском мору негативно одразити првенствено на украјинску страну.