Друго место је заузео председник Русије Владимир Путин. Аутори истраживања оцењују да висок ниво подршке који ужива у сопственом народу омогућава руском лидеру да се усредсреди на спољну политику.
„Без обзира на то што се може сматрати лидером десног усмерења, руски председник има посебно високу подршку у спољном свету“, наведено је у истраживању.
Трећи на листи је шеф Беле куће Доналд Трамп, који је председничку фотељу заузео захваљујући антиглобалистичкој и протекционистичкој политици. У прву петорку ушли су и немачка канцеларка Ангела Меркел и председник Француске Емануел Макрон.
„Не можемо да не изведемо интуитивни закључак да лидери десног усмерења успевају да освоје сопствени народ, водећи, вероватно, непопуларну политику у иностранству, замишљену управо са циљем да се учврсти позиција сопствене земље науштрб неких принципа глобализма“, сматрају истраживачи.
Експерти Института „Милтон Фридман“ саставили су листу на основу низа истраживања посвећених односу према светским лидерима, која су спроведена током 2017. и 2018. године.