Украјинске власти су „голодомор“ прогласиле геноцидом и актом „тоталитарног терора“ против Украјинаца и траже од светске заједнице да то призна. Русија дејства Кијева оцењује као покушај политизовања историје, уношење неповерења и непријатељства у односе двеју земаља и покушај да се заваде народи Украјине и Русије.
„Историјска договорност за ’голодомор‘ је на Руској Федерацији као правној наследници Совјетског Савеза и тај злочин не застарева. Русија је поново, као и пре сто година, покренула агресију против Украјине да би је вратила назад, у империју. У Кремљу поново мрзе слободну, европску Украјину и страхују од ње. Али ја добро знам да они више неће моћи да преокрену точак историје“, рекао је Порошенко на скупо посвећеном Дану сећања на жртве „голодомора“.
Украјински председник је „голодомор“ назвао геноцидом над украјинским народом који је био веома пажљиво испланиран.
„Желели су тиме да заувек реше украјинско питање које вековима није давало мира Русији и, отворено говорећи, до данас не даје… Историја Украјине тог периода сведочи о великој количини устанака, због тога што земљорадници нису желели да дају пшеницу и хлеб бесплатно“, изјавио је украјински председник.
Глад 1932. и 1933. године захватила је не само Украјину него све главне житне области Совјетског Савеза, међу којима су Северни Кавказ, Нижње и Средње Поволожје, знатан део Централно-черноземне области, Казахстан, Западни Сибир, Јужни Урал.
Према разним проценама, тада је од глади помрло између седам и осам милиона људи разних националности, од чега око 3,5 милиона у Украјини.