Према њеним речима, Кијев планира да овај документ представи у децембру у оквиру 73. заседања Генералне скупштине УН.
Кијевске власти више пута су оптуживале Москву за намеру да „милитаризује“ Азовско и Црно море. Тако је председник Петро Порошенко тврдио да Русија активно попуњава некада мирно Азовско море ратним бродовима и израђује методе блокирања морских лука.
Руско Министарство спољних послова је ове изјаве назвало још једном „измишљеном хорор причом“. Заменик министра Григориј Карасин истакао је да је ситуација „управо супротна“ — Украјина је та која се уз подршку САД бави војним припремама на Азовском мору, а Русија нема никакве планове да у том региону прави војну базу.
Ситуација у Азовском мору се заоштрила почетком 2018. године. У марту је Украјина задржала руски брод „Норд“, подигавши против његовог капетана оптужницу због незаконите посете Криму „чији је циљ да нанесе штету државним интересима". У августу је у херсонској луци задржан танкер „Механик Погодин“.
Руске власти дејства Кијева карактеришу као „поморски тероризам“, а одговориле су повећањем пограничних контрола у свом делу Азовског мора. Украјински граничари су тада саопштили да су Руси почели „жестоку политику задржавања и прегледа бродова“. Кримска погранична управа Федералне службе безбедности Русије саопштила је да провере врши у складу с међународним поморским правом и да није добијала примедбе од власника бродова. Министарство иностраних послова Украјине је потом признало да руски граничари не нарушавају протоколе током прегледа.