Он је појаснио да „зна шта се у међувремену дешава и каква је комуникација“ између органа државе Србије и Црне Горе.
„Ова госпођа је тражила своје уточиште у српској амбасади. То амбасада Србије није ни очекивала. Наше Министарство спољних послова је позвало амбасадора и затражило објашњења. Остављен је рок од пар дана да се то објашњење дâ, и оно што ја очекујем и судска власт у Црној Гори је да она буде доступна правосудним органима ради даљег спровођења поступка“, казао је Марковић.
Он је додао да „овај случај неће нарушити односе са Србијом“.
Министарство спољних послова Црне Горе позвало је јуче амбасадора Србије у Црној Гори Зорана Бингулца на консултације и затражило званичан став Републике Србије поводом задржавања Бранке Милић у Амбасади Србије у Подгорици, а којој је одлуком Вишег суда одређен притвор.
„Државни секретар у Министарству спољних послова Црне Горе, амбасадор Јанковић, саопштио је на састанку да би свако дјеловање које утиче на судски поступак, значило кршење принципа међународног права, као и дипломатске праксе између држава које имају уређене дипломатске односе, те затражио што бржи одговор српске стране. Он је казао и да ће Министарство спољних послова и други надлежни органи предузети даље мјере и радње у складу са међународним стандардима, правним поретком Црне Горе и дипломатском и правном праксом у оваквим случајевима“, наводи се у саопштењу црногорског МСП-а.
Додаје се да је амбасадор Републике Србије у Црној Гори Зоран Бингулац потврдио да се Милићева налази у просторијама амбасаде Србије, те да су одмах по њеном доласку обавијештени надлежни органи те државе.
„Нагласио је да је српска страна упозната са правном процедуром и обавезама које је неопходно испоштовати у поменутом случају, те да се наредних дана може очекивати званичан став и реакција Републике Србије“, закључује се у саопштењу МСП-а Црне Горе.
Подсјетимо, сходно Бечкој конвенцији о дипломатским односима, црногорска полиција нема апсолутно никакву могућност да уђе у Амбасаду Србије и ухапси Милићеву, осим ако за то не добије одобрење амбасадора Србије.
Бранилац Бранке Милић, адвокат Мироје Јовановић, претходно је на суђењу казао да је судски вјештак, доктор Миодраг Шоћ, фотографисао интимне дјелове њеног тијела.
Милићева се од октобра прошле године бранила са слободе, а била је смјештена у једном од манастира, гдје јој је обезбијеђена храна и здравствена заштита.
Амбасада је територија Србије и хапшења не може бити без наше сагласности
Танјуг је данас пренео да је министар спољних послова Ивица Дачић изјавио да Бранка Милић не може бити ухапшена без сагласности Србије све док борави у српској амбасади у тој држави.
„Бранка Милић је држављанин Србије, дошла је у амбасаду без нашег знања о томе шта ће урадити. Она је док је била у амбасади добила је обавештење да је надлежни судија донео одлуку о поновном одређивању притвора, због чега је по савету адвоката навела да ће да остане у амбасади до промене судске одлуке“, објаснио је Дачић.
Он је додао да Србија до сада није добила званичан захтев са црногорске стране о томе шта се од нас тражи — да ли да буде приведена, ухапшена…
„Ми смо упитани од стране црногорског министарства о званичном ставу Србије о конкретном случају, али он треба да се темељи на основу захтева који добијемо — шта се од нас тражи — да ли да се приведе, ухапси… То је питање којим би требало да се позабаве правосудни органи“, истакао је Дачић.
Објаснио је да се Бранка Милић налази на територији Србије и да јој не може бити ускраћен боравак, те да сада треба наћи најбоље могуће решење како би се изашло из тренутне ситуације.
„Нисмо били информисани о томе да она намерава да остане у амбасади“, истакао је Дачић.