Притом, у изјави чије су одредбе усаглашене након дводневних консултација дипломатских представника земаља ЕУ, нема никакве формулације о могућности нових санкција.
„ЕУ изражава крајњу забринутост због опасног пораста напетости на Азовском мору и Керчком мореузу последњих дана… Узнемирени смо због употребе силе од стране Русије, што је неприхватљиво у контексту повећане милитаризације у региону“, наводи се у саопштењу.
У изјави се истиче да ЕУ „позива све да покажу максималну уздржаност и хитно смање ескалацију ситуације и позива Русију да одмах ослободи заробљене бродове и њихову посаду“.
„Европска унија ће наставити да пажљиво прати ситуацију и одлучна је да адекватно делује у блиској координацији са својим међународним партнерима“, додаје се у саопштењу.
Према саопштењу Федералне службе безбедности Русије (ФСБ), у недељу су бродови украјинске морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекли државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.
Приведенa су 24 украјинска војника, укључујући два агента Службе безбедности Украјине, која су се, према речима прес-службе Федералне службе безбедности (ФСБ), налазила на бродовима и координисали провокације.
Раније је лист „Велт“ позивајући се на изворе у ЕУ писао да се Немачка и Француска противе пооштравању постојећих санкција против Русије због инцидента у Керчком мореузу. Министарство спољних послова Француске није одговорило на захтев да коментарише ове информације.
Председник Русије Владимир Путин скренуо је пажњу на чињеницу да су бродови незаконито ушли у територијалне воде које су биле руске и пре присаједињења Крима и назвао је инцидент бескрупулозном игром на заоштравање како би се сузбили политички противници актуелних Кијевских власти и указало на знаке унапред припремљене провокације.
Европска унија намерава пажљиво да прати ситуацију у Керчком мореузу и спремна је да делује адекватно у координацији са међународним партнерима, наводи се у изјави шефице дипломатије ЕУ Федерике Могерини.
Врховна рада је у понедељак 26. новембра одобрила указ председника Украјине о увођењу ратног стања у 10 региона земље на 30 дана након што су бродови украјинске морнарице незаконито пресекли границу Русије после чега су задржани у руској луци. Овај режим пружа могућност привременог ограничавања уставних права и слобода грађана, укључујући и право на учешће на изборима и на слободу говора.