Поједини руски аналитичари предвиђају да Москви следе нове санкције и пад националне валуте. Директор аналитичког одељења инвестиционе компаније „Алпари“ Александар Разувајев сматра да ће нове санкције сасвим сигурно бити уведене и не искључује могућност да ће то подстаћи и руски јавни дуг, а да ће пад цена нафте бити додатни негативни фактор.
Поред нових санкција, Разувајев очекује и нови пад руске националне валуте. Према његовој процени, ако Централна банка не интервенише на девизном тржишту, онда ће тај пад износити око 10 до 15 одсто.
Пад рубље
Међутим, директор Института за стратешко планирање Александар Гусев сматра да ова ситуација неће наштети руској економији и неће битно утицати на националну валуту.
„Економијом Русије се управља ручно, о томе је још 2014. године говорио руски председник. Због тога мислим да ће рубља остати на овом нивоу, могуће су мање осцилације плус-минус 50 копејки, али наглог пада рубље неће бити, зато што се и сам долар сада налази у тешком положају. У односу на евро, рубља може мало да ’потоне‘, али не и глобално“, каже Гусев.
Политиколог сматра да ће последице бити пре политичке него економске и, како напомиње, увођење ратног стања у Украјини уочи председничких избора у тој земљи управо говори о политичком карактеру те акције са бродовима.
„Што се тиче економских последица тог инцидента, мислим да неће доћи до некаквог јачања или додатног ширења санкција. Већ се 1.748 грађана Русије и 756 правних лица налази под украјинским санкцијама. Украјина може да прошири свој списак за још десетак правних и физичких лица, али то није критично. Мислим да Украјина уопште неће то учинити, јер је то потпуно бесмислено, с обзиром да њихове економске санкције никако не утичу на Русију. Што се тиче Европљана, мислим да такође неће бити додатног санкционог притиска на нас, зато што Европа такође много губи од антируских санкција.
Политиколог је уверен да ће САД увести додатне санкције Русији.
„Овде се ситуација компликује чињеницом да САД разматрају други пакет санкција због ’случаја Скрипаљ‘. У августу је био уведен први пакет санкција, а 18. новембра је требало да буде уведен други. Међутим, они су то одложили зато што у Конгресу нису могли да се усагласе по том питању. Сада им ови догађаји иду наруку и мислим да су они осмишљени зато да би се Сенат и Конгрес подстакли да донесу такву одлуку. Мислим да ће тај други пакет америчких санкција бити усвојен и да ће бити уведен против низа наших компанија, укључујући и ’Аерофлот‘, као и дипломатских институција. Они одавно раде на томе, они су одавно за то спремни, али и ми смо већ спремни“, каже Гусев.