Претрес куће митрополита Павла се врши по предмету „кршење равноправности грађана у зависности од њихове расне, националне припадности, религиозних убеђења, инвалидитета итд“.
Црквени достојанственик се не налази у кући.
Раније је почео попис имовине Кијевско-печерске лавре, која припада Украјинској православној цркви Московске патријаршије.
Співробітники #СБУ проводять санкціоновані слідчі дії за місцем проживання та розміщення майнового комплексу, який належить настоятелю Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополиту Павлу (Лебідю) https://t.co/baObOGeItS pic.twitter.com/xHhEtGAyxt
— СБ України (@ServiceSsu) November 30, 2018
Наводно је Министарство још у септембру захтевало од музејских радника да изврше потпуни попис икона и других културно-историјских добара храмова канонске православне цркве у Украјини.
Украјинска православна црква је ову одлуку Министарства културе назвала незаконитом. Начелник правног одељења УПЦ протојереј Александар скренуо је пажњу на чињеницу да је сва имовина која се налази у храмовима Украјинске православне цркве власништво верских општина. Према речима правника, чиновници могу да прегледају историјске и културне вредности само у случају да су оне предате на чување или коришћење верској општини, о чему сведоче одговарајући документи.
У октобру је Цариградска патријаршија објавила да започиње процес признавања аутокефалности цркве у Украјини. Цариград је укинуо указ из 1686. године о преласку Кијевске митрополије под надлежност Московске патријаршије и скинуо анатему коју је Руска православна црква увела против украјинских расколника — Филарета Денисенка и Макарија Малетича.