За је гласало 46 посланика из владајуће коалиције, опозиционе Социјалдемократске партије, као и независни посланик Неђељко Рудовић, а 15 њих је било против, док нико није био уздржан.
Посланик Миодраг Лекић током завршне ријечи сумирао је да је лајт мотив данашње расправе био славна или срамна скупштина, односно срамна или славна резолуција.
Он је подсјетио да су 1918. године и бјелаши и зеленаши били за уједињење.
„Неко неупућен да је слушао данашњу расправу мислио би да смо (1918) били у рату са Србијом“, примијетио је Лекић.
Он је закључио да су „грађани од нас тражили да решавамо проблеме, а ми смо им створили нове“, те да резолуција о 1918. години није резолуција помирења.
Посланик Уједињене Црне Горе Горан Радоњић закључио је да расправа о 1918. години, која је наводно требало да служи помирењу у Црној Гори, представља врхунац хипокризије.
Он је додао да су се могле чути тезе које су најава нових подјела, али да ће „као и сваки зулум проћи и овај“.
Предраг Булатовић испред ДФ-а казао је да, ако је намјера ДПС била пружена рука, онда треба да се повуче текст ове резолуције. Он је рекао да је власт несигурна у независну државу и да се „препала скупа у Будви и догађања народа“, те да „жели да угура нови идентитет“.
„Обраћам вам се као лидер Блока за заједничку државу. Ми вам нисмо потписали ниједан записник“, подсјетио је Булатовић.
Он је запитао каква је то пружена рука помирења, ако је власт лидере ДФ-а прогласила фашистима. Наиме, на нешто раније одржаном скупу у организацији НВО „Дукљани“ ношен је транспарент на којем су митрополит црногорско-приморски Амфилохије, песник Матија Бећковић, али и лидери ДФ-а окарактерисани као фашисти.
Александра Вуковић је у завршној речи у име ДПС-а поручила да у резолуцији нема ни патетике ни драматике, већ само потреба ДПС да испружи руку.
„Али не желимо да наставимо у маниру производње балканских лажи. Знам да свако има своју истину, али ова може бити помиритељска. Данас на дан гашења ЦГ прије сто година ми додајемо свјетла свјетлој мајској зори. Не говоримо о црногорству и српску, него о Црној Гори“, поручила је Вуковићева.
Уз оцену да је на Подгоричкој скупштини дошло до „раздржављења“, посланица ДПС-а је навела да је Црна Гора 1918. године била обезвријеђена и понижена, али не и побјеђена.
„Ми говоримо о помирењу, а помирење је могуће само у истини. Црна Гора није смјела бити жртвована“, закључила је она.
Посланици ДФ-а су током расправе такође поставили питање зашто их прате људи у цивилу и зашто дежурају испред Скупштине, али на то нијесу добили одговор.
Ђедови би нам се превртали у гробовима
„Кад би данас ђедови оних који су предложили ову резолуцију знали шта и о чему расправља Скупштина Црне Горе, превртали би се у гробовима“, рекао је током расправе посланик Демократског фронта Славен Радуновић.
„Али ми који смо ваши савременици нијесмо изненађени. Ми знамо да сте ви на све спремни. Срећа је да су неке ствари записане у генетском коду. Ви можете оваквим резолуцијама, са простом већином и да изгласате да је земља равна и слично. Зато сам рекао да ће овај папир резолуције бити вриједан исто колико и тоалет папир у будућности“, био је оштар Радуновић.
Он је оцјенио да је већ у називу резолуције направљен фалсификат да би се сакрила чињеница ко је 1918. године живио у Црној Гори.
Посланик Демократске партије социјалиста Драгутин Паповић навео је да у Црној Гори постоје националистичке снаге базиране на одлукама Подгоричке скупштине и да је ДПС предложио резолуцију како нико не би могао да „угрози државу као 1918. године“.
Он је истакао да су одлуке Подгоричке скупштине противне правном поретку, Уставу и законима Црне Горе, те да се „радило о припајању Црне Горе Србији, а не о уједињењу“.
Лидер Социјалдемократске партије Ранко Кривокапић тврди да се 1918. године десила „најкласичнија анексија Црне Горе“ и да из тог догађаја треба извући поуке.
„Краљ Никола се љуљао између великосрпства и великоцрногорства и предао је команду над војском туђој држави. Нема оправдања за одлуку о поништењу Црне Горе“, рекао је Кривокапић.
Представник Бошњачке странке Ервин Спахић рекао је да та странка подржава резолуцију, оценивши да у Краљевини СХС није било места за четири народа: Бошњаке, Албанце, Црногорце и Македонце.
„Са нестанком Црне горе срушен је институционални однос који је Црна Гора гајила према муслиманима“, навео је Спахић.
Према речима посланика Демоса Миодрага Лекића, на историјској грађи треба да пише „опрезно користити“, а „на снази је принцип самопослуге“. Он је предложио да се резолуција повуче јер, како је истакао, има негативне стране и њоме се продубљују подјеле.
„Функција је да се скрену теме са реалности“, рекао је Лекић, који истовремено сматра да је Црној Гори 1918. године направљена неправда, али да мора да се схвати у којем је историјском контексту то учињено.
Независни посланик Горан Радоњић рекао је да је „резолуција ужасна“ и по начину на који је формулисана, и по последицама.
„Сама идеја да се о историјским истинама расправља у Парламенту говори о бизарности црногорског политичког живота. Талас мржње се у Црној Гори само повећава. Све је дио промјене идентитета“, рекао је Радоњић.
Невјероватно је, поручио је он посланицима, да жалите због уједињења, а не зато што су нам Аустроугари срушили капелу на Ловћену или што су нам укинули ћирилицу.
Министар правде Зоран Пажин рекао је да је резолуција усмјерена „против покушаја да се унизи црногорски национални идентитет“ и додао да је ријеч о симболичком чину.
„Сазрело је вријеме да у Црној Гори једном за сва времена утемељимо црногорски државни идентитет. Свиђало се то некоме или не, цио свијет држављане Црне Горе зове Црногорцима,“ рекао је Пажин.
Још ће се у Црној Гори рађати Српчад!
За време расправе у Скупштини Црне Горе о предлогу резолуције о Подгоричкој скупштини представник Уједињене Црне Горе Горан Даниловић казао је да му је жао што слушамо историјске часове које нико није тражио. Резолуција је бесмислена зато што не мири ни мртве ни живе. Мртвима не знаци ништа, а живе свађа, оцјенио је Даниловић.
Мислите ли, упитао је Даниловић, да су издајници из 1918. године могли подићи тринаестојулски устанак.
„Господо, ако се ви не сјећате, ваши гробови се сјећају и гробови ваших предака се сјећају“, казао је Даниловић и додао да „Мојковац није требало да брани србијанску војску, већ да одбрани наш образ, брдски и црногорски“.
Према његовим речима, резолуција о којој се расправља није потребна никоме и она само потхрањује мржњу.
„Када би краљ Никола данас био у Парламенту Црне Горе чудом се не би могао начудити ни коме то треба, ни шта усвајамо“, закључио је Даниловић.
Посланица Демократског фронта Марина Јочић поручила је да резолуције попут предложене неће ништа вредети, јер ће се на свадбама и даље носити тробојке краља Николе и јер ће се „рађати Српчад“.
„Немојте данас кад славимо Јајце да Црној Гори подмећете мућак“, рекла је Јочићева.
Резолуцију о Подгоричкој скупштини је предложила владајућа већина, а у документу који су потписала 42 посланика истиче се да Подгоричка скупштина, одржана 1918. године, није била легална институција Црне Горе, нити је легитимно конституисана на основу слободно исказане воље грађана Црне Горе.