Маркис је на свом налогу на Твитеру навео да САД немају такве планове у Европи и да је то још једна руска дезинформација у вези са Договором о забрани ракета средњег и малог домета и поставио је линк ка Ројтерсовом тексту о конференцији за новинаре заменика шефа руске дипломатије Сергеја Рјабкова, који је рекао да Русија не може да остави без одговора америчке планове о размештању лансера који су у стању да испаљују ракете „Томахавк“ на границама Русије.
Руски политиколог, стручњак за Америку Константин Блохин, сматра да се иза најава Вашингтона да се једнострано повуче из Споразума о ликвидацији ракета крије управо намера САД да распореде своје ракете и то, могуће, чак и на два континента.
„Сматрао сам и сматрам да су после изласка САД из Договора о забрани ракета средњег и малог домета могућа два сценарија: или инсталирање америчких ракета средњег и малог домета у Европи и Азији, или само у Азији. Избор у корист друге варијанте може бити диктиран страховима европских држава, јер ако се ти пројектили инсталирају у Европи, онда ће Европљани постати таоци руско-америчких односа, а Европа, теоретски, ризикује да постане бојно поље. Ми видимо како су од таквог развоја догађаја уплашене европске елите. Поред тога, истовремено распоређивање ракета у Европи и у Азији би био још један корак САД фактички усмерен на консолидацију руско-кинеског стратешког партнерства“, каже Блохин за Спутњик.
Према његовим речима, Трампова администрација у овом тренутку вероватно разматра распоређивање ракета само у Азији.
„Тај корак отклања осећај страха код европских држава, а такође САД на такав начин покушавају да у одређеној мери умире Русију, показујући да је излазак Америке из Договора о забрани ракета чисто антикинески чин… Јасно је да је прерано да се поверује у изјаве представника Трампове администрације, али мислим да они о таквом кораку већ размишљају. У Азији постоје земље у које се могу распоредити такве ракете — то су земље повезане војно-политичким савезима са САД. Може се претпоставити да би, након консултација са Европљанима који су већ уморни од једностраних акција САД, то био логичан корак за Трампову администрацију, која самим тим покушава да забије клинове у руско-кинеско партнерство“, закључио је Блохин.
Подсетимо, заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков је рекао да свест о несмотреној намери САД да иступи из Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета у свету расте, с обзиром на то да таква одлука носи ризик за глобалну безбедност.
Он је нагласио и да САД пласирају нетачне информације о дијалогу са Русијом о Споразуму о ликвидацији ракета како би оправдале своју одлуку о повлачењу из тог договора и навео је да је америчка страна почела да Русију још већим притиском оптужује за кршење споразума.
Рјабков указује на чињеницу да очигледну корист раскидања Споразума о ликвидацији ракета има амерички војноиндустријски комплекс. Према његовим речима, осим добијања великих војних поруџбина у земљи, рачуна се и на проширење међународног тржишта, укључујући и на рачун подривања конкурентског потенцијала руских одбрамбених предузећа.
Након изласка САД из Споразума, јасно је да је главна претња што ће се свет увући у велику трку у наоружању на новом технолошком нивоу, нагласио је он.
Амерички председник Доналд Трамп је прошлог месеца изјавио да САД намеравају да иступе из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, а како је рекао, Америка ће повећавати свој нуклеарни потенцијал све док се остали „не опамете“, а затим ће Вашингтон бити спреман да заустави овај процес и започне смањивање наоружања. Он је објаснио да се ова порука првенствено односи на Кину и Русију.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Москва жели да добије детаљнија објашњења од Сједињених Америчких Држава и додао да ће кршење одредаба Споразума присилити Русију да предузме мере безбедности. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров истакао је да ће се свака акција у овој области имати реакцију.