У вези са растом цена горива, 17. новембра су у Француској почели масовни протести уз учешће „жутих прслука“. Према подацима полиције, приведено је укупно 100 особа, док је њих 30 повређено. На последњим протестима, одржаним 1. децембра, приведено је око 200, а повређено 90 особа.
Спутњик је o немирима и незадовољству становништва Француске разговарао са Џином Рејмондом, професором Универзитета у Бристолу.
Председник Француске Емануел Макрон обећао је да ће се одлучно супротставити демонстрантима који су дигли свој глас против поскупљења горива. Мислите ли да ће таква изјава француског председника додатно утицати на незадовољство грађана?
— Већина ће се сложити да у овом тренутку све више расте незадовољство радом власти. Раст цена и повећање пореза, то је тек један од проблема. Наравно, ако поразговарате са неким од припадника „жутих прслука“, можете видети да се не ради само о гориву, већ да су у питању и цене намирница, генерално гледано пад животног стандарда, велике разлике између богатих и сиромашних… Ради се о томе да многи Французи сматрају да власти не умеју да изађу на крај са проблемима.
Плате су ниске, а народ полако остаје без бројних погодности на које је навикао. Те погодности се или постепено укидају или једноставно не расту у складу са повећањем цена. Зато је сада највећи проблем заправо пад стандарда.
Да ли у Француској постоји проблем због неједнакости, односно великих разлика у расподели богатства? Може ли се рећи да је од Макроновог доласка на власт тај проблем постао израженији?
— То је општи утисак. Са једне стране, власти покушавају да смање сектор који се финансира из буџета, на пример, у сфери образовања и у другим областима. Али, без обзира на то, буџетни сектор ипак мора да има државно финансирање, које он, нажалост, не добија.
Прошле године се у земљи могао уочити економски раст, али сада се тај темпо опет успорио. Деценијама је један од главних проблема Француске била велика незапосленост, а тај проблем је посебно погађао омладину. Успоравање темпа економског раста довело је до јачања других проблема и незадовољства грађана у целини.
Према речима бившег министра енергетике Француске Николе Јула, сукоб са „жутим прслуцима“ могао је да буде избегнут да су власти омогућиле додатну финансијску помоћ грађанима, како би се компензовали издаци за борбу против загађења. Да ли се слажете са таквим погледом?
— Мислим да сада власти траже начин да смире ситуацију. Једна од потешкоћа са којима се сусрећу власти јесте то што они не знају са ким да воде преговоре, јер су „жути прслуци“ спонтан покрет, без лидера. Власти сада покушавају да нађу начин да помогну онима који су заиста на својој кожи осетили последице увођења нових цена на гориво, траже начин да компензују последице. Може се рећи да ће се тада ситуација мало смирити, али одређене тензије су отишле предалеко и предубоко. Могуће је да ће власти успети да остваре одређени напредак тим поводом, али мислим да ће незадовољство ширих слојева грађанства само расти.