Он је то написао на друштвеној мрежи Твитер после састанка са председником Србије Александром Вучићем.
„Добар састанак са председником Србије у Београду, где смо разговарали о увођењу такси на робу из Србије и БиХ од стране Косова, што представља кршење ЦЕФТА и РЕА (регионална економска зона) и регионалне сарадње. Сложили смо се да је хитно потребна деескалација“, написао је још Хан.
I will call upon my interlocutors in #Kosovo to unblock regional cooperation and trade and stress the need to return to the #dialogue 2/2
— Johannes Hahn (@JHahnEU) 03. децембар 2018.
Председник Србије Александар Вучић упозорио је Хана на могуће последице неодговорног потеза Приштине о повећању такси на српску робу, што може водити пуној дестабилизацији региона, те потврдио спремност на наставак дијалога у Бриселу након што Приштина повуче своје потезе.
Вучић се састао данас са европским комесаром за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом са којим је разговарао о потезима Приштине, којима су уведене и повећане таксе на производе из Србије и БиХ, као и о регионалној стабилности.
Председник Вучић је упозорио на могуће последице неодговорног потеза Приштине о повећању такси на српску робу, чиме је додатно прекршен ЦЕФТА споразум, истакавши да мере Приштине воде ка пуној дестабилизацији целог региона и да могу довести и до дубље ескалације сукоба.
Председник Вучић је захвалио комесару Хану на разумевању ситуације и на његовој жељи да проблем реши, као и на његовој помоћи Србији на европском путу, нагласивши да је за даљи напредак региона кључно очување мира и стабилности, као и даље европске интеграције.
Он је истакао да је Србија спремна да настави дијалог са Приштином, након што Приштина повуче неодговорне потезе.
„Србија неће узвраћати било каквим контрамерама, јер жели да остане поуздан партнер како у региону, тако и у Европи и свету“, поновио је председник Вучић.
Европски комесар за проширење Јоханес Хан изјавио је да дуготрајна стабилност захтева помирење и добросуседске односе и изразио пуну подршку напорима да се криза реши мирним путем, уз поштовање норми међународног јавног права, као и постигнутих регионалних споразума.