Он је током предавања у Институту за међународну политику и привреду рекао да те мере штете угледу Приштини, као преговарачу, али и ЕУ као посреднику.
Чепурин је, међутим, указао и да Србија има право на одговор на ове агресивне мере, али верује дa ће Србија бити одговорна, те да узвратне мере не морају бити реципрочне.
„Иако је новонастала ситуација поприлично непријатна и за Србију и за поједине произвођаче, не треба очајавати. Кроз неколико месеци све стане на своје место и последице се скоро ни не осете“, истакао је.
Као један од резултата ових мера Чепурин је указао угрожавање регионалне економске стабилности на Балкану, као и споразума ЦЕФТА.
„Још једна опасност вреба, а то је протеривање српског становништва са севера Косова, али то Београд неће и не сме да допусти", нагласио је.
Чепурин је такође рекао и да је све више оних земаља које повлаче признање Косова, што говори о томе да је у питању својеврсни тренд који нервира Приштину.
Управо стога, нагласио је, Приштина и хрли са покушајима да се учлани у међународне институције, иако се такви покушаји завршавају катастрофално, као што је то био случај са Интерполом.
Што се Русије тиче, додао је руски амбасадор, Русија се придржава одређених принципа који се данас испостављају да су једини исправни — а то је резолуција 1244, документ који гарантује територијални интегритет Србије.
„Русија је спремна да подржава Србију у овом дипломатском маратону. Међутим, све ће у највећој мери зависити од упорности српске дипломатије. Москва неће мењати свој став“, закључио је Чепурин.