Путин је нагласио да је „изјава господина Помпеа донекле закаснела. У почетку је америчка страна изјавила да намерава да се повуче из Споразума о ракетама средњег и кратког домета, а потом почела да тражи оправдања због чега то треба да учине. Најважније оправдање је да ми нешто кршимо. Истовремено, као и обично, нема никаквих доказа о кршењима са наше стране“, истакао је он.
Конкретно, одговарајући на питање новинара, председник је нагласио да је амерички Конгрес чак и пре него што је Вашингтон објавио о иступању из Споразума издвојио средства за стварање одговарајућих ракета.
„То јест, одлука је донета одавно, само тихо, мислили су да ми то нећемо приметити, али то се већ налази у буџету Пентагона, развој ових ракета, али тек након тога су јавно објавили да излазе“, рекао је Путин.
Русија се супротставља раскидању Споразума о ликвидацији ракета, али ће бити приморана да одреагује на повлачење САД од њега, изјавио је руски председник.
„Следећи корак било је тражење кривца — а најједноставније и најуобичајеније за западњака је ’Крива је Русија‘. То није тачно. Ми смо против раскидања овог споразума, али уколико се то догоди, реаговаћемо на одговарајући начин“, нагласио је руски председник.
Уколико Сједињене Америчке Државе сматрају да би требало да имају оружје које је сада предмет Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, Русија ће такође то радити, изјавио је руски председник.
Председник је подсетио да су се 2002. године Сједињене Америчке Државе једнострано повукле из Споразума о противракетној одбрани, који је био један од камена-темељаца међународне безбедности у целини.
„Међутим, они се нису устезали, мирно су изашли из њега. Узгред, без икаквог позивања на било шта, само су изашли и то је све. Иста ствар се дешава и сада, али мисле кога ће за то окривити, што је по мом мишљењу непромишљен корак“, истакао је Путин.
Истовремено, он је рекао да су у принципу јасни аргументи да само САД и Русија не производе оружје које спада у оквире Споразума о ликвидацији ракета.
„То је заиста тако. Многе друге земље, има их вероватно већ десетак, производе такво оружје, док су се Русија и Сједињене Америчке Државе билатерално ограничиле. Сада, очигледно, наши амерички партнери сматрају да се ситуација толико променила да и САД треба да имају такво оружје. Какав је одговор са наше стране? Једноставно: онда ћемо и ми то радити“, закључио је руски лидер.