„Због тога многе земље-чланице, укључујући и нашу земљу, сматрају да би у овом тренутку било контрапродуктивно додавање напетости новим санкцијама, када су тензије достигле значајан ниво“, рекао је Рајхел.
Провокација у Керчком мореузу
Односи Русије и Украјине су се заоштрили након инцидента у Керчком мореузу, где су руски граничари задржали три украјинска ратна брода који су незаконито прешли државну границу Русије. Украјинске власти оптужиле су Москву за агресију и увеле ратно стање у десет области.
Председник Русије Владимир Путин назвао је инцидент унапред припремљеном провокацијом као изговор да се у Украјини уведе ратно стање пре председничких избора у земљи. Ратно стање било је потребно председнику Украјине Петру Порошенку уочи председничких избора због пада рејтинга.
Порошенко је више пута изразио да Кијева има подршку Запада. Међутим, његов позив НАТО-у да пошаље ратне бродове на Азовско море остао је без одговора, а након истог захтева Берлину, бивши министар спољних послова Немачке Зигмар Габријел изјавио је да Немачка не сме да дозволи да уђе у рат са Русијом, како то покушава Кијев.
Осим тога, украјинске власти очекују од ЕУ да уведе нове анти-руске санкције, али како је у Бриселу речено Спутњику, неке земље Европске уније, укључујући Француску и Немачку, сматрају да су ове мере преурањене.