Појава Раша Вучинића у народној ношњи за време званичног састанка министара Србије и Кине, пре отварање Културног центра Србије „Иво Андрић“, фасцинирала је кинеског министра културе и туризма Луа Шуганга, који је одмах устао и поздравио гуслара и том приликом са одушевљењем посматрао детаље народне ношње и затражио да се фотографише са њим.
Вучинићев наступ у Културном центру Србије у Пекингу помно су пратили кинески званичници, али и кинески студенти са Катедре за српски језик па су изразили жељу да он одржи предавања о значају тог инструмента у српској култури, историји и књижевности.
Вучинић је одржао предавања на универзитетима „Биxинг форин стадис јуниверсити“ и „Биxинг интернешнел стадис јуниверсити“, а кинески студенти су са великим одушевљењем слушали причу о српској култури, књижевности, гуслама и изразили велику жељу да и сами науче да гуслају.
Имајући ово у виду, Друштво гуслара „Сердар Јанко Вукотић“ одлучило је да пошаље два инструмента на поклон пекиншким универзитетима и да путем видео-линка бесплатно организује школу гусала кинеским студентима, који студирају српски језик.
Вучинић у изјави Танјугу наглашава да су гусле својеврсни симбол српске културе и нераскидиви део националног идентитета.
„Да није било гусала, мало би тога данас знали о нашој историји и књижевности, а њихов значај у духовном смислу најбоље је описан у једном народном стиху: Манастири и свето гудало, то је српску веру очувало“, истиче Вучинић.
Гусле су, подсећа, кроз историју заузимале почасно место како у свакој српској кући поред иконе и кандила, тако и у свакој цркви, манастиру, али и на српским дворовима.
„Познато је да је сваки наш краљ имао свог личног гуслара и да су сви значајни догађаји и манифестације отварани звуком гусала. Краљ Александар Карађорђевић је чак као председник жирија учествовао на такмичењу гуслара у Краљевини Југославији. Одушевљење гуслама исказали су и многи великани попут Фридриха Првог Барбаросе, Гетеа, Михајла Пупина и Николе Тесле“, каже Вучинић.
Гете је, додаје, чак учио српски језик, да би разумео епске песме уз гусле, а Тесла је рекао да „не постоји већа сила небеска која може да освоји душу Србинову, као што то могу гусле“.
„Гусле су у последњих годину дана и кроз институције поново добиле место које им припада, а Министарство културе и информисања и Секретаријат за културу града Београда, подржали су један од највећих пројеката Школу гусала Гусларског друштва Сердар Јанко Вукотић“, каже Вучинић.
Он је навео и да је у завршној фази оснивање Института за гусле и епску поезију, а у плану је израда споменика српском гуслару.