Према речима Трутњева, шефови Русије и Јапана су разговарали о заједничком економском раду држава на територији Курилских острва. Москва сматра да би Токио могао више да улаже у тај регион.
„Присуствовао сам низу разговора Путина и Абеа — није било ни говора о предаји острва“, рекао је Трутњев.
Раније је Абе изјавио да намерава детаљно да разговара са руском страном о мировном споразуму са Русијом.
Почетком септембра, председник Русије Владимир Путин предложио је на Источном економском форуму у Владивостоку закључивање мировног споразума без предуслова између Русије и Јапана до краја године. Међутим, Токио је касније саопштио да ће наставити да инсистира на томе да се споразум потпише тек након решења територијалног спора. Истовремено су политички кругови Јапана и сам Абе оценили овај предлог руског председника као израз његове жеље да се преговори помере са мртве тачке.
Односи Русије и Јапана годинама су у сенци одсуства мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће ова декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на сва острва. Каснији преговори нису резултирали ничим и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.