Чак 93 одсто Јевреја навело је да је у протеклих пет година било суочено с мржњом у Француској, а 89 одсто у Немачкој. Њих 85 одсто навело је да у ЕУ антисемитизам представља велики проблем по друштво.
Највећу забринутост су испољили Јевреји у Француској (95 одсто), затим следе Јевреји у Немачкој (85 одсто), а најмање су забринути у Данској (56 одсто). Студија такође показује да су Јевреји у Немачкој били суочени са највећим бројем антисемитских напада.
Тако је 41 одсто Јевреја навело да је протекле године имало искуство са антисемитизмом, што је далеко изнад просека ЕУ који је на 28 одсто.
Због свега тога, 75 одсто Јевреја у Немачкој наводи да све чешће избегава ношење јеврејских симбола у јавности, а 46 одсто Јевреја у Немачкој је указало на то да не одлази у поједине делове градова у којима живи.
Изасланик немачке владе за борбу против антисемитизма Феликс Клајн шокиран је резултатима истраживања.
„То што Јевреји из страха од напада избегавају одређене делове земље сматрам алармантним сигналом“, рекао је Клајн, најавивши борбу против таквог стања.
Због актуелне ситуације у Европи, све је већи број Јевреја који размишља о томе да напусти ЕУ, а у Немачкој и Француској њих чак 44 одсто, пренео је Танјуг.
„Антисемитизам је у прошлости превише сматран проблемом само Јевреја. Недостаје свест о томе да антисемитизам представља претњу свима нама, нашој заједничкој немачкој култури“, каже Клајн за немачки „Билд“.