Како наводи телевизија Телма, и после месец дана нико није преузео одговорност за бекство Груевског из земље. Одговорност функционера који су то омогућили затражило је 14 невладиних организација.
FOTO Gruevski në Budapest shoqërohet edhe nga anëtarë tjerë të VMRO DPMNE-së! https://t.co/pFNBvbKUOO pic.twitter.com/jC6NdF5b7u
— ZHURNAL MK (@ZhurnalMK) 11. децембар 2018.
Грађанска удружења такође су апеловала да се не поткопава перспектива евроинтеграција Македоније која зависи од владавине права.
ТВ Телма је раније данас известила да македонска министарка правде Рената Дескоска очекује да ће се Мађарска као држава-чланица Европске уније водити европским стандардима и конвенцијама када буде одлучивала о захтеву за екстрадицију Груевског.
„Наше право је да захтевамо екстрадицију и у складу са међународним важећим документима имамо право да добијемо екстрадицију“, рекла је Дескоска.
Никола Груевски је напустио Македонију између 8. и 11. новембра. Он је 9. новембра требало је да се јави у скопски затвор Шутка на издржавање затворске казне од две године, пренео је Танјуг.
Након што су македонске власти 12. новембра расписале међународну потерницу, јер нису успеле да га пронађу, Груевски се огласио на свом профилу на Фејсбуку тврдећи да је у Мађарској затражио азил како би се заштитио од политичког прогона у Македонији.