Руски авиони су долетели у Венецуелу ради извођења војних вежби са венецуеланском војском, али је амерички званичник критиковао развој војне сарадње Русије и Венецуеле.
„Руска влада је послала бомбардере преко пола света у Венецуелу. Народи Русије и Венецуеле би требало да размотре како две корумпиране владе троше државна средства и гуше слободу и права док њихови грађани трпе“, написао је Помпео на „Твитеру“.
Кремљ сматра да је таква изјава државе чија половина војног буџета може да нахрани целу Африку — неумесна, а Помпеова реакција је оцењена као „недипломатско понашање државног секретара САД“.
Савет Федерације Русије позвао је Помпеа да каже коју реч о томе колико Вашингтон троши за кампању у Сирији и рат и Авганистану.
САД сматрају да је њихово законско право да буду присутне и с друге стране океана и да диктирају услове у Европи, али Русија им је сада показала да то и није баш тако. Самим тим, слање руских бомбардера у Венецуелу може се посматрати као сигнал Вашингтону у вези са угрожавањем актуелног система стратешке стабилности и одлуке, која је практично донета, а тиче се изласка САД из Договора о забрани ракета средњег и кратког домета и предстојећим повлачењем из договора СТАРТ 3, с циљем да одвежу себи руке и изазову нову трку у нуклеарном наоружању.
„САД немају никаквог права да нас критикују, али чине то зато што сматрају да за њих не важе никакви закони. Они се мешају у унутрашње послове других држава и још много тога чине и пролазе некажњено. Притом они и сами имају политичку кризу, огроман број проблема, а њиховом председнику прети импичмент. Они би требало да размисле о својој унутрашњој политици и економској ситуацији. Очигледно је да Помпео броји паре у туђем џепу“, каже за Спутњик руски политиколог Олег Матвејчев.
Што се тиче Помпеове изјаве о „корупцијским режимима“ у Москви и Венецуели, политиколог наводи да су амерички политичари сто пута више корумпирани.
„У САД су потрошене милијарде долара које Пентагон и ЦИА, на чијем челу је својевремено био Помпео, не могу да оправдају — оне су просто без трага нестале у авганистанској авантури и у догађајима који су се одиграли у Либији, Ираку и другим земљама. Поред тога, у Пентагону понекад хапсе десетине генерала због корупцијских скандала и ти људи се терете за огромне суме“, рекао је Матвејчев.
С војне тачке гледишта, за Русе је овај лет „белих лабудова“ био од великог значаја, пошто су ти бомбаредери прошли модернизацију и сада су то фактички авиони нове генерације. Они су из Русије до Венецуеле летели преко Атлантског океана и Баренцовог, Норвешког и Карипског мора и прелетели су више од 10.000 километара.
Лет је показао да је руска војна техника у изврсном стању, а да су руски пилоти у стању да изврше сваки борбени задатак.
Поред тога, и однос Русије и Венецуеле и предстојеће заједничке војне вежбе говоре о томе да две земље теже сарадњи, укључујући и ону у војнотехничкој сфери.
Пракса летова Ту-160 у Венецуелу прекинута је 2008. године и обновљена је тек после недавне посете председника Николаса Мадура Русији. Након тога је руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио да ће пракса летова руске борбене авијације на венецуеланске аеродроме бити настављена, а да ће бродови Ратне морнарице улазити у луке те земље.
Иначе, руски Ту-160, НАТО ознаке „блекџек“, највећи је суперсонични бомбардер у историји авијације. Производи од осамдесетих година прошлог века и данас је активан у руској авијацији.
Овај стратешки авион може да носи 12 ракета са нуклеарним бојевим главама, а домет његових ракета је 3.500 километара, што значи да не мора да улази у зону противваздушне одбране како би извео напад.
Чувени стратешки носач ракета је модернизован прошле године, чиме је добио нове могућности и ознаку Ту-160М2.