Заев је истакао да нико у свету не може да оспори нечије право на етничку припадност, што је европска вредност коју сви морају да поштују.
„Ја сам Македонац, говорим македонски, то је моје право. То је европска вредност. Очекујем да све европске државе прихвате и поштују европске вредности. Ми смо испружили руку, пристали смо да делимо заједничку историју и наставићемо да говоримо у духу пријатељства, да градимо добросуседске односе…“, рекао је Заев, пренео је Радио Слободна Европа на македонском језику.
Заев каже да верује да су високи бугарски званичници Каракачанов, Захариева и премијер Борисов пријатељи македонског народа и додао да је његово право било да са Грчком постигне споразум према којем ће Македонија имати ново име и зваће се — Република Северна Македонија.
Потпредседник Владе Бугарске Красимир Каракачанов је током викенда упозорио Заева да не злоупотребљава тему о македонском језику за чланство у НАТО и ЕУ.
„Северна Македонија је географска ознака која обухвата територије Републике Бугарске. Заев би можда желео да се слични бугарски дијалекти сутра предаје као званични страни језик. Ово је неприхватљиво. Ово је провокација“, рекао је Каракачанов.
У првом званичном реаговању на изјаву Каракачанова, Скопље је поручило да Преспански споразум потврђује постојање македонског језика и да нико више неће оспоравати то право.
Иначе, Македонија и Бугарска потписале су споразум о добросуседским односима 1. августа ове године, а обе земље желе да реше историјске спорове, који се углавном односе на језик, македонску културу и историју.
Споразум је потписан и на македонском језику, који бугарски званичници сада негирају.