„Балистичка активност иранског режима порасла је од тренутка нуклеарног споразума. Иран користи добру вољу других земаља и крши резолуције, тежи да створи моћне ракетне потенцијале“, рекао је Помпео на састанку Савета безбедности.
Он је додао да Сједињене Америчке Државе покушавају да сарађују са свим чланицама Савета безбедности УН како би поново увеле санкције против Ирана, у вези са његовим активним развојем балистичких ракета.
„Савет безбедности не би требало да укида ембарго на оружје Ирану и 2020. године“, нагласио је Помпео.
Према његовим речима, Иран крши читав низ резолуција СБ УН, међу којима и оне које се односе на Авганистан и терористичку организацију Ал Каида.
„Иран покрива Ал Каиду, подржава припаднике Талибана у Авганистану, наоружава терористе у Либану, помаже илегалну трговину у Сомалији, од чега има корист (терористичка организација) Ел Шабаб и обучава и опрема оружане одреде шиита у Ираку… Он такође изазива конфликте у Сирији и Јемену. Савет би требало да обрати пажњу на ове злонамерне поступке и не може да награђује Иран уклањањем ембарга на оружје“, истакао је Помпео.
Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили су 14. јула 2015. године историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма — Заједнички свеобухватни акциони план, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.
Споразум је, између осталог, предвиђао да ће ембарго на оружје бити скинут са Ирана у року од пет година, испоруке оружја ће бити могуће и раније, али само уз дозволу СБ УН.
Амерички председник Доналд Трамп објавио је у мају 2018. године да се Вашингтон повлачи из Споразума о нуклеарном програму са Ираном. Он је такође саопштио о поновном увођењу свих санкција против Ирана, укључујући и секундарне, тј. према другим земаљама које послују са Ираном.
Сједињене Америчке Државе поново су увеле део санкција Ирану 7. августа. Додатне америчке санкције, које су покриле извоз нафте, ступиле су на снагу 5. новембра. При томе је Вашингтон одобрио привремено изузеће од нафтних санкција за Кину, Индију, Италију, Грчку, Јапан, Јужну Кореју, Тајван и Турску.