Додик је навео да овај анекс предвиђа стабилизацију региона — контролу наоружања у региону, стабилан и уравнотежен ниво оружаних снага на најнижем могућем нивоу, и опредељење за избегавање трке у наоружању.
Он је новинарима у Бањалуци рекао да је овај анекс доведен у питање и игнорисан не само од приштинске власти, већ и од међународне заједнице која је стајала иза Дејтонског споразума.
Додик је раније данас изјавио за Срну да је „усвајање сета закона којима се успоставља такозвана војска Косова директан удар на мир и стабилност не само Србије, већ целог региона, и то никако не може бити добра вест ни за Републику Српску, ни за БиХ“.
„Успостављање Војске самопроглашеног Косова је озбиљан ударац и међународној заједници која посматра како један парламент самопроглашене државе крши резолуције Савета безбедности УН, кршећи све норме међународног права“, рекао је Додик упитан да прокоментарише одлуку Скупштине самопроглашеног Косова да усвоји сет од три закона којима се омогућава трансформација тзв. Косовских безбедносних снага у такозвану војску самопроглашеног Косова.
Он је нагласио да је због мира и стабилности у целом региону неопходно да се тим поводом, у најскорије време, огласи и Савет безбедности УН, тело које је и установило Резолуцију 1244.
„Верујемо да ће власти државе Србије својом мудром политиком успети да сачувају мир у својој јужној покрајини, који је сигурно пољуљан данашњом одлуком власти у Приштини“, закључио је председавајући Председништва БиХ.