„Ова светиња не постоји само због нас већ због свих оних који живе на Косову и Метохији да би се и они хранили, освећивали и просвећивали“, рекао је митрополит Амфилохије, који је данас у Храму Светог Јоаникија Девичког поводом овог празника служио Свету архијерејску литургију заједно са епископом рашко-призренским и косовско-метохијским Теодосијем и умировљеним владиком Атанасијем.
Према његовим речима, није случајно да се око ћивота Светог Јоаникија окупљају и они који нису православци и хришћани, тражећи његов благослов.
Он је нагласио да ће свети манастир Девич трајати све док се у њему окупљају и у њему сабирају они који живе на овим просторима и верују у светитеље Божје.
Умировљени владика Атанасије у беседи пред око две стотине верника из Црне Горе, централне Србије и са Косова и Метохије позвао је народ да остане одан цркви и светитељима који и данас бдију над светим Косовом и Метохијом и свуда где живе Срби. Он је подсетио да су злотвори више пута спалили и до темеља рушили манастир Девич, али да су Срби великодушан, издржљив народ који трпи.
„Зато молим наш народ на Косову и Метохији да издржи, остане и опстане на овој светој земљи прибегавајући сабирању и окупљању под кровом светиња и Косовског завета“, рекао је умировљени владика.
Уздрмани и узнемирени преостали Срби с јужне стране Дреничких планина из села Бање и Суво Грло, ослоњених на Исток и Осојанску котлину, јутрос су масовно дошли да се помоле пред моштима Светог Јоаникија Девичког. У манастир су стигли и Срби са Цетиња, а у организацији невладине организације „Одигитрија“ верници из Подгорице, Никшића, Будве и Цетиња допремили су монахињама велику количину хране, одеће и других потрепштина.
Манастир Девич изградио је 1434. године Ђурађ Бранковић и једина је преостала српска светиња у рејону Дренице, упоришту припадника бивше терористичке Ослободилачке војске Косова и родном месту њеног оснивача Адема Јашарија, пренела је РТРС.
У манастиру данас живе три монахиње, а 24 часа обезбеђују их припадници косовске полицијске службе.