„То нису повезани процеси, у овом случају реализујемо споразуме које већ имамо са нашим турским колегама. Пројекат и уговор за С-400 су у фази реализације и наставиће се“, одговорио је Песков на питање да ли ће се одлука о испоручивању америчких ракетних система „Патриот“ Турској одразити на руске споразуме са Анкаром.
Коментаришући саопштења неких западних медија који су се позивали на изворе да је Турска наводно обећала Американцима приступ њиховог техничког особља руским системима С-400 који ће бити испоручени у оквиру руско-турског уговора, Песков је нагласио да Русија не види разлога да не верује Турској, која је преузела обавезу да не открива податке о С-400 трећим странама.
Портпарол је објаснио да се, по правилу, спровођење војно-техничке сарадње између Русије и других земаља обавезно прати правним обавезама о неоткривању одређених категорија осетљивих информација везаних за ову сарадњу.
„Исте обавезе има и турска страна. Не видимо никакве основе да не верујемо нашим турским партнерима“, додао је Песков.
Русија и Турска су потписале споразум о кредиту за испоруку С-400 Анкари у децембру прошле године. Према саопштењу секретаријата турске одбрамбене индустрије, турска војска ће користити две С-400 батерије, које би требало да се састоје од осам лансера са 112 ракета и једном командном јединицом са два радарска и два помоћна возила. Како је најављено, системима ће управљати турско особље, а не руски саветници, а уговор о куповини система С-400 вредан је око 2,5 милијарде долара.
Раније је саопштено да је америчка администрација одлучила да прода Турској лансирне противракетне системе „Патриот“ у вредности од 3,5 милијарди долара. Дозвола је добијена за продају 80 противваздушних ракета „Патриот“ МИМ-104Е и 60 ракета ПАЦ-3, као и припадајуће опреме. Турска је такође затражила куповину четири радарске станице АН/МПКу-65, 10 АМГ антена, 20 аутономних лансера М903 и четири контролне станице за пресретање.