Бланк тврди да ће „Северни ток 2“, који заобилази традиционалне путеве за испоручивање гаса Европи преко Украјине и Пољске, омогућити Москви да прошири свој „енергетски утицај“ на Западу. Истовремено, Кијев који ће бити одсечен од гасовода, остаће без „полуге за притисак на Русију“, наводи Бланк.
Он, такође, тврди да су земље које зависе од других држава у сфери енергетике, ограничене у могућностима за вођење сопствене политике. Русија испоручује „плаво гориво“ Западној Европи још од совјетских времена, али на политику Европске уније то не утиче.
Политиколог позива Запад да устане против „јарма“ Кремља и да подигне „енергетску револуцију“. Према његовом мишљењу, ту револуцију треба да предводе Француска и Немачка.
„Уз помоћ нуклеарне енергије, обновљивих извора енергије и америчког природног гаса Европа већ за неколико година може да постане независна“, тврди Бланк, не објашњавајући, међутим, због чега куповина америчког гаса неће довести европске земље у зависност од Сједињених Америчких Држава.
У тексту није наведено ни то да је гас из САД знатно скупљи од руског.
Стејт департмент САД критикује изградњу „Северног тока 2“ и тражи од Немачке да одустане од тог „политичког пројекта“, а Европски парламент је усвојио резолуцију у којој се нови гасовод описује као „претња енергетској безбедности“ ЕУ.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два гасна крака од обала Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Против његове реализације је Украјина која страхује да ће изгубити приходе од транзита руског гаса у Европу, као и САД које покушавају да пласирају свој природни течни гас на европско тржиште.