Евроазијска економска унија, у чији састав улазе Русија, Белорусија, Јерменија и Казахстан, и Меркосур, у чији састав улазе Аргентина, Бразил, Парагвај и Уругвај, обезбеђују 6,5 одсто светског БДП-а и сматра се да њихове економије одликује високи степен комплементарности.
Тај меморандум, чијем потписивању су претходили петогодишњи преговори, постао је један од приоритета за Уругвај, док је био на председавајућој позицији у Меркосуру. Споразум између блокова има велики значај, јер се, на пример, преговори Меркосура и ЕУ воде више од 20 година и нема изгледа да ће ускоро бити успешно завршени.
„Потписивање тог споразума са Евроазијском унијом има огроман значај за нас, јер се преговори са ЕУ налазе на ивици провалије. Више од двадесет година водимо разговоре са ЕУ, али то је у основи протекционистичка организација, која не показује било какву жељу да успостави сарадњу“, рекао је за Спутњик Роберто Кјасаро, председник Комитета Доњег дома Парламента Уругваја за међународне послове.
„Односи са Евроазијском економском унијом су сасвим другачије природе. Ми одавно одржавамо дипломатске односе са Русијом, а наше економије одлично сарађују и међусобно се допуњују“, каже наш саговорник.
Према мишљењу Кјасара, један од основних момената јесте и то што са Евроазијском унијом неће доћи до проблема који су се појавили са ЕУ.
„Ради се о потписивању споразума последње генерације, то јест споразум са Евроазијском унијом у крајњој линији неће донети корист великим транснационалним компанијама, већ народу.“
Посланик је истакао да у контексту трговинског рата између САД и Кине и таласа протекционизма, који запљускује свет, охрабрује чињеница да две тако комплементарне организације могу да остварују више него позитивну сарадњу.
Наш саговорник не мисли да ће инаугурација Жаира Болсонара, новог председника Бразила, утицати на ток преговора. Иако је нови председник много говорио о приоритету билатералних споразума у односу на вишестране уговоре и економске организације, Кјсара сумња да ће Болсонаро имати нешто против, јер је „Меркосур важан за Бразил и не верујем да ће се он супротставити споразуму који може да буде од користи за обе стране“.
„У поређењу са ЕУ, која слепо прати своје протекционистичке интересе и покушава да угоди само сопственом тржишту, Меркосур и Евроазијска економска унија имају много више разлога да остваре добру сарадњу и поспеше међусобну трговину“, закључује наш саговорник.